YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), yurtdışında gerçekleştirilen uçak denetimlerinde Avrupalı havayollarından 3 kat daha iyi bir netice alarak rakiplerini çok gerilerde bıraktı.

THY, yurtdışında uçaklara yönelik gerçekleştirilen denetimlerden büyük bir başarıyla geçti. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, denetimlerde elde edilen başarıyı ise twitter hesabından paylaştı. THY’nin, Avrupalı havayolu şirketlerinden 3 kat daha iyi bir netice aldığına dikkat çeken Ekşi, şu açıklamayı yaptı:

“2017 yılında, 37 farklı otorite tarafından 62 Havalimanında uçaklarımıza yapılan 144 SAFA (emniyet) denetlemesinden büyük başarı ile çıktık. Avrupa birliği havayolları bulgu ortalaması 0,51 iken; THY, 0,165 ile 3 kat daha iyi bir netice elde etti.”.

TÜRKİYE AVRUPA’NIN 4.’SÜ OLDU

Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) verilerine göre; 2017 yılında Hava Aracı Emniyet Denetimlerindeki bulgu oranı 0,36 düşen Türkiye, Avrupa’nın bulgu oranı en düşük 4. ülkesi oldu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM),  havayolu işletmelerinin katılımı ile 17 Ocak 2018  tarihinde Ankara’da Hava Aracı Emniyet Denetimi (SAFA) Programı’na ilişkin değerlendirme toplantısı düzenledi. 2017 yılı SAFA rakamlarının değerlendirildiği ve 2018 hedeflerinin ele alındığı toplantıda, ülkemizin bulgu ortalamasının düşürülmesine katkı sağlayan başarılı işletmeler SHGM tarafından teşekkür belgesi verildi. Toplantıda, Türk şirketleri arasında 2016 yılında 0,17 olan bulgu ortalamasını 2017 yılında 0,04 değerine düşüren Hürkuş Havayolu ve Taşımacılık  A.Ş’ne,  bu başarısından dolayı SHGM  Genel Müdür Vekili Bahri Kesici tarafından teşekkür belgesi verildi.  Genel Müdür Vekili Kesici toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin elde ettiği bu başarıda sektör kuruluşları ile yakın işbirliği ve koordinasyonunun büyük payı olduğunu vurgulayarak havacılık işletmelerine teşekkür etti ve ülke ortalamasında gelinen bu noktanın korunması gerektiğinin altını çizdi.

EN ÇOK THY DENETLENDİ!

Türkiye Avrupa’da 2017 yılında bulgu oranını 0,36’ya düşürerek  42 ülke arasında İrlanda ile birlikte 4. en düşük ortalamaya sahip ülke oldu. Türkiye’nin 2010 yılında 0,91 olan bulgu ortalaması, 2011 yılında 0.87’ye, 2012 yılında 0.67’ye kadar gerilemişti.  Avrupa ülkelerinin bulgu ortalaması olan 0,50’den daha iyi bir oran sağlanması hedefi çerçevesinde 2016 yılına gelindiğinde Türkiye, bulgu ortalamasını 0.38’e düşürerek Avrupa’nın en düşük ortalamaya sahip 5.ülkesi olurken, 2017 yılında 4. sıraya yükseldi.  2017 yılında 135 denetleme ile Avrupa’da en fazla denetlenen ikinci havayolu olan THY ise son 5 yıldır olduğu gibi yine en çok denetlenen işletmeler listesinde yer aldı.

SAFA denetimleri, yabancı havayolu işletmelerinin AB ülkeleri arasında yaptıkları operasyonlarda diğer ülkeler tarafından uçağın kalkışından önce gerçekleştirilen denetimler olup, bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak hava araçlarının uçuş emniyeti konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine bakılmaktadır. Uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanmaktadır.