YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları uçağı, Bişkek’teki hava muhalefeti nedeniyle Almatı’ya indi. Ancak Pegasus yetkilileri, yolcularla ilgilenmeyerek büyük mağduriyet yaşattı.

Pegasus’un, İstanbul-Bişkek uçuşunda büyük skandal yaşandı. Nail adlı yolcu, Bişkek’teki hava muhalefeti nedeniyle Manas Havalimanı yerine Almatı’ya iniş yaptıklarını belirterek, havalimanında Pegasus görevlilerinin kendilerine yardımcı olmadığını ve otel konaklaması verilmediğini söyledi. Pegasus’a büyük tepki gösteren Nail adlı yolcu, yaşadıkları mağduriyeti sikayetvar.com’a anlattı.

İşte o şikayet yazısı:

Pegasus Havayolları 6-7 Saat Rötar Yiyoruz...

15.02.2018 PC702 sefer sayılı uçuşum, bu hava yolu şirketi tarafından zehir olmuştur. Pegasus, bu firmadan şikayetçiyim! İstanbul-Bişkek uçuşumuz var ve hava durumunun kötü olması sebebiyle 6-7 saat rötar yiyoruz, bu rötar süresinin 1 saati bir şekilde uçağın içinde ve uçağa ulaşımımızı sağlayan otobüslerin içinde oluyor (10ar dakika insanları o otobüse kapattılar iniş ve binişte). 5 saat yolculuğun ardından Manas Airport’a inemeyen uçağımız Almatı’ya iniyor ve film başlıyor, uçaktan indirildik ve bekletilmeye başladık hiçbir Pegasus görevlisi yanımıza gelmedi açıklama yapmadı, Havalimanı çalışanlarından biri yanımıza gelip pilotlar uçağı kapatıp gittiler otellerine kimse otel verilmeyecek bagajları verilmeyecek çıkışınıza da izin yok dendi, kendi çabalarımla bu rezil firmadan kaçıp rica minnet kazak polislerden geçip Kırgızistan'a kara yoluyla geldim, şikayetçiyim!