YUSUF ZENGİN

Onur Havayolları (Onur Air), demans (bunama) hastası yolcuyu uçuştan 1 saat önce gelmediği için uçağa almadı. Görevliler hasta yolcunun refakatçilerine ise “Hastayı bırakıp siz uçabilirsiniz” şeklinde teklifte bulundu.

Onur Air ile demans hastası babası ile annesi ve kardeşini Adana’dan İstanbul’a seyahat ettirmeye çalışan Melis adlı vatandaş, Onur Air’in davranışı karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Uçuşa 1 saat önce gelmedikleri için uçağa alınmadıklarını ancak bu konuda kendilerine bilgi verilmediğine dikkat çeken Melis adlı yolcu, yaşadıkları mağduriyeti sikayetvar.com’a anlattı.

İşte o şikayet yazısı:

Onur Air Babam Hasta Olduğu İçin Yolcularım Uçağa Alınmadı.

Annem babam ve kardeşimin Adana'dan İstanbul'a uçuşları vardı. Babam Demans hastası olduğu için ön sıradan koltuk aldık online check-in yaptırdık. Alana gidildiğinde annemleri uçağa almadılar. Babam özel hasta olduğu için bir saat önce gidilmesi gerekiyormuş (telefondaki müşteri hizmetleri yetkilisi böyle bir uygulamalarının olmadığını söyledi) dilersek hastamızı bırakıp annemle kardeşim binebilirmiş bir de böyle cevap verdiler! Başka yolcuları aldılar ancak kaptanın onayı olmadığı için bizimkileri uçağa almadılar. Her zaman her yerde engelli ve hasta insana öncelik tanınırken Onur Air’in böyle bir uygulaması oldu bravo gerçekten takdire şayan! Ne kadar para ödenmiş bu insan hasta acaba alana nasıl gelmiş zerre kadar umurlarında değil. Şikayet Maili attım hala dönülmedi bir ay olacak neredeyse. Acaba bu işin sonu nereye varacak, nasıl bir cevap verilecek gerçekten merak ediyorum.