YUSUF ZENGİN

Atlasglobal Havayolları kabin memurları (hostes),  yüksek basınç nedeniyle uçakta kulak rahatsızlığı yaşayan yolcuya, “İnişe geçiyoruz” diyerek müdahale etmedi.

Atlasglobal ile Amstredam’dan İstanbul’a gelen Ebru adlı yolcu, hosteslerin ‘şiddetli kulak ağrısına’ gerekli müdahaleyi yapmaması nedeniyle büyük mağduriyet yaşadı. Acil müdahaleyi ise yolcuların yaptığına dikkat çeken Ebru adlı yolcu, yaşadığı sıkıntıları anları sikayetvar.com’a anlattı. Ebru adlı yolcu, “Ben hayatımda böyle bir uçak firması görmedim.” diyerek Atlasglobal’a tepki gösterdi.

İşte o şikayet yazısı:

Atlasjet Havacılık İnsan Sağlığını Önemsemiyor!

24.02.2018 tarihli Atlasglobal kk2248 Amsterdam-İstanbul uçağında inişten yaklaşık 20 dakika önce aşırı basınçtan sağ kulağım çok etkilendi. Giderek daha da anormal bir durum almaya başladı göğsümden boyun ense ve kafamın arka tarafları feci şekilde ağrımaya başladı nefes alırken boynumda inanılmaz acı hissetmeye başladım. Sakız çiğneyerek sürekli çenemi oynatarak etkiyi azaltmaya çalıştım fakat olmadı giderek arttı ve boyun damarlarım şişmeye başladı arkadaşlarım panik halinde acil yardim istediler butonlara bastılar fakat kimse ilgilenmedi 10 dakika sonra koridordan geçen hostese durumu anlatmaya çalıştılar fakat dinlemedi bile inişe geçeceğiz dedi. Yolcular bana acil müdahalede bulunmaya çalıştı. Nerede görülmüş böyle bir şey orada kulak zarım deliniyor olabilirdi. Ya da kalp krizi de geçiriyor olabilirdim ölmemi mi bekleyeceklerdi? Ben hayatımda böyle bir uçak firması görmedim.