YUSUF ZENGİN

AtlasGlobal Havayolları’nın Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semra Erener Özalçın, görevinden istifa etti. Özalçın’ın yerine ise Nevzat Erşan getirldi.

Türk Hava Yolları’nda (THY) Tarife Müdürlüğü yaparken Genel Müdür Sami Alan tarafından 4 yıl önce AtlasGlobal’e transfer edilen Semra Erener Özalçın, şok bir istifa ile görevinden ayrıldı. AtlasGlobal’in tarifeli operasyonlardaki başarısızlığı nedeniyle bu yıl charter operasyona ağırlık vermesi sonrası bu işten sorumlu tutulan Özalçın’ın istifaya zorlandığı iddia edildi. Ciddi sıkıntıların yaşandığı sık sık gündeme gelen AtlasGlobal’de son bir yılda başta Genel Müdür Orhan Coşkun olmak üzere ses getiren üst düzey bazı istifalar yaşanmıştı.

Semra Erener Özalçın, istifasının ardından yayınladığı mesaj ile hem çalışmalarını anlattı hem de Atlasglobal ailesiyle vedalaştı. İşte o mesaj:

“15 Ocak 2014 tarihinde 5 dış, 6 iç hatta uçan bir Şirkette göreve başlamış iken, bugün Şirketimizi 9 iç ve 36 dış hat olmak üzere toplam 45 noktaya seferler düzenleyen, Air France ve KLM Havayolları ile akdettiğimiz kod paylaşımı anlaşması kapsamında uçuşlarımızın olmadığı 13 ilave uçuş noktasına daha KK koduyla bilet satabilen ve KLM ortaklığı sayesinde 6 yeni hattı, Air Serbia ortaklığı sayesinde ise yeni 7 hattı daha uçuş noktaları arasına ekleyebilmek için gerekli izin süreci devam eden, Scat Air de dikkate alındığında toplam 4 codeshare ortağı olan bir noktaya hepbirlikte özverili çalışmalarımızla getirmiş bulunmaktayız.

Şirkette çalışmaya başladığım tarihte 5 ülkede BSP üyeliğimiz varken, bugün 53 ülkede BSP üyeliği olan ve KK koduyla biletleri rezervasyon sistemlerinde satılabilen, Amerika’dan Çin’e, Hindistan’dan Sri Lanka’ya, Malezya’dan Japonya’ya kadar off line Genel Satış Acentelikleri ile aracılığı ile bilet satabilen bir havayolunda sizlerle birlikte 4 yıllık meşakkatli ama bir o kadar da heyecan verici bir süreç benim için noktalanıyor.

4 yıl süresince hep birlikte çok önemli projelere imza attık. Bugün, uluslararası standartlara gelmesi için sürekli geliştirme çalışmaları devam eden bir Rezervasyon Sistemi, Gelir Yönetimi, Tarife, Slot, OCC ve Ekip Planlama Sistemleri devreye alınmış, mevcut olan Network ağımızın etkisiyle 400 e yakın Kurumsal Firma tarafından tercih edilen artık Şirketimizin adını taşıyan ve marka değerimizin artmasında önemli rol oynayan bir kredi kartı olan tek özel sermayeli Network taşıyıcıyız. Şahsi sermayeli bir şirket olarak, bunları sınırsız mali ve kaynaklarla ve işgücüyle değil, mevcut kaynaklarımızla kesintisiz çalışarak hep birlikte başardık. Biliyoruz ki “taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir.” Bu başarıyı Şirket çarkımızı birlikte ve aynı yöne çevirerek elde ettiğimiz pozitif ivmenin gücüyle elde ettik.

Sizlerin de pek çok kereler şahit olduğunuz üzere, Atlasglobal’in “Dalga Tarife” sistemine geçişi aşamasında açtığımız her bir hattın hikayesini bir çocuğun büyümesine benzetip, değişim sürecimizi benim 3. çocuğum gibi hissettiğimi ifade ettim bugüne dek. Bu süreçte hızlı koştuk, zaman zaman çocuklarımızı dahi ihmal ettik, yorulduk.

Gelinmiş olunan aşamada önemli olduğuna inandığım çalışmalarımdan ve sizlerle birlikte çalışmış olmaktan dolayı gurur duymaktayım.

Genel Müdür Ticari Yardımcılığı sorumluluklarını ve bundan sonra kararlılıkla devam edecek yeni projelerimizi, “Değerli Ekip Arkadaşım, Sevgili Kardeşim Sayın Nevzat Arşan’a” devrediyor olmanın huzuru ve güveniyle, evdeki diğer iki çocuğuma borçlu olduğum zamanı ayırabilmek için, 3. çocuğum gibi düşündüğüm Atlasglobal’i, başarılarını bu sefer Şirket dışından ama yine gururla izlemek üzere sizlere emanet ederek müsaadenizi istiyorum. Tekrar görüşünceye dek hoşça kalın”