FAİK KAPTAN

Özellikle Coğrafya derslerinde hepimizin istisnasız en çok duyduğu cümle; “ Türkiye’nin üç bir tarafı denizlerle kaplıdır” tekerlemesidir.
Ben her zamanki tersliğimle bir gün ortaokul sıralarındayken Coğrafya öğretmenine, “ Peki Trakya ne olacak hocam?” diye sorduğumda, “ Karıştırma oğlum, otur oturduğun yerde” cevabını almıştım.
Evet, bence Türkiye Trakya hariç tutularak tanımlanırsa bir yarım adadır.
İşte deniz üzerinden görünen bu manzaraya havadan baktığınız zaman tam bir bütünlük görürsünüz. Bu bütünlük iki gün önce Türkiye’nin en büyük markalarından birisi olan TAV Havalimanlarının Antalya Havalimanı’nın işletme hakkının yarısına sahip olduğu anlaşmasını imzalamasıyla tamamlandı.
Böylece, Marmara’da Atatürk Havalimanı, Ege’de İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum, Akdeniz’de ise Antalya ve Gazipaşa Alanya Havalimanları ile tüm hava sahaları olarak hilalin ucu ile bütünleşti.
Tüm iç denizlerimizin hava sahalarında uçak uçaklar TAV Havalimanlarına emanet edildi.
ANTALYA,ÇOK ÖZEL.
Antalya Türkiye ekonomisinin turizm cephesindeki en önemli göstergesidir. Turizmin canı, nabzı orada atar. Antalya Havalimanı’nda yolcu sayısı biraz azalma göstersin,bütün acentelerde hemen hareket başlar.
Rusya ile kriz mi başladı, hop gözler Antalya’ya, Merkel veya Macron bir laf mı soktu, bütün gözler Antalya’ya. Tabi ki Antalya Havalimanı’na. Orası bir göstergedir, işarettir. İşte bunun için çok özel ve önemlidir.
Antalya, 500 kilometreye ulaşan sahil şeridiyle Türkiye’nin en gözde turizm destinasyonudur. Şehrin 2 milyonluk nüfusu yaz aylarında ikiye katlanır. Şehirdeki otellerin 600 binden fazla yatak kapasitesi bulunur. Türkiye’ye gelen yabancı turistin yaklaşık yüzde 30’unu Antalya ağırlar. Antalya tek başına Portekiz veya Mısır’dan fazla yatak kapasitesine sahiptir. Şehir aynı zamanda İstanbul’un ardından en fazla doğrudan yabancı yatırımcının bulunduğu il konumundadır.
Antalya’da çoğu turizm sektöründe yer alan 3200’den fazla yabancı yatırımlı şirket bulunuyor. 2017’de 26 milyon yolcuya hizmet veren Antalya Havalimanı rekorunu 2014’te kırmıştı. O yıl toplam yolcu sayısı 28,3 milyona, dış hat yolcu sayısıysa 22,1 milyon ulaşmıştı. Rusya’yla yaşanan kriz ve tüm bölgeyi etkileyen güvenlik endişeleri nedeniyle trafik 2016’da ciddi şekilde etkilendi ve 18,8 milyona düştü. Antalya Havalimanı’nda dış hat yolcu trafiğinin büyük bölümü charter uçuşlarından oluşuyor. Dış hat trafiği açısından, tarifeli sefer düzenleyen havayolları arasında SunExpress yüzde 13 ile ilk sırada, onu THY takip ediyor.
2018 yılında 2014-2015 rakamlarına tekrar dönüleceği bekleniyor.
SANİ ŞENER,” STRATEJİMİZİ DEĞİŞTİRDİK”
Tav Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener imzalanan anlaşmadan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“TAV olarak havalimanlarına yatırım yapıyoruz ve havalimanı işletmeciliğinde faaliyet gösteriyoruz. Bu alanın dışında hiçbir alana odaklanmıyoruz. Akdeniz’in en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Antalya’da ortağımız Fraport’la birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Ana üssümüz İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla doğacak boşluğu doldurmak üzere dört yıl önce stratejimizi değiştirmiş, portföyümüze yeni havalimanları eklerken servis şirketlerimizi TAV dışında da büyümek üzere yönlendirmiştik. Bugün ürün ve hizmetlerimiz 19 ülkede 77 havalimanında yer alıyor. 2017 yılında 115 milyon yolcuya hizmet ettik. Şimdi 18 milyondan fazla uluslararası yolcuya hizmet veren, uluslararası yolcu trafiği açısından Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya’yı portföyümüze ekliyoruz. Antalya anlaşmasıyla Türkiye’de yatırım yapmak konusundaki kararlılığımızı ve Türk havacılığının geleceğine olan inancımızı bir kez daha vurgulamış oluyoruz. Sahip olduğumuz bilgi birikimini kullanarak Antalya’nın potansiyelini güçlendirmek için çalışacağız. Fırsatları değerlendirmeye ve havalimanı işletmeciliğinde büyümeye devam edeceğiz.”
ŞENER’İN ÖNGÖRÜSÜ YILLAR ÖNCESİNDEN.
TAV Havalimanlarının resmi internet sitesinde şirket hakkında bir sunum yapan Sani Şener, 1997 yılındaki kuruluşlarından bu yana değer yaratabilecek fırsatları değerlendirdiklerini belirterek şunları söylüyor:
“ 1997 yılında kuruluşumuzdan bu yana TAV Havalimanları iki
temel sütun üzerinde yükseliyor. Bu sütunlardan birincisi mevcut havalimanıportföyümüzün organik büyümesi, ikincisi ise yeni eklemelerle portföyün genişletilmesi. Bu açıdan, 2014 yılı TAV Havalimanları’nın önümüzdeki dönemde izleyeceği strateji açısından belirleyici oldu. 2014 yılında “hizmet şirketlerimizin grup dışı büyümesi” şeklinde ifade edebileceğimiz yeni bir büyüme inisiyatifi tanımlayarak makro stratejimizi üç eksenli hale getirdik ve hizmet şirketlerimizin yönetim takımlarını tüm dünyada değer yaratabilecek fırsatları değerlendirmeleri için görevlendirdik.
2015 yılında, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin asma katını da ticari kullanıma sunarak toplam yiyecek içecek alanını artırdık. Bu alan, nerdeyse tam kapasiteyle çalışan mevcut alanların üstündeki yükü alarak, daha rafine bir yemek yeme tecrübesi arzulayan yolculara hitap ederek BTA’nınkârlılığını artıracak. Bu yenileme ile Havalimanı’na yeni gümrüksüz satış alanları da eklemiş olduk.
Ortalama yılda bir havalimanını portföyümüze kattık. Portföyümüzü yeni ve kârlı operasyonlarla büyütme geleneğimizMilas Bodrum Havalimanı ile devam etti. 2014 Temmuz’unda iç hatlar terminalini devraldığımız havalimanının Ekim 2015’te dış hatlar terminalini de devralarak tamamını TAV kalitesiyle tanıştırma imkânını yakaladık. Milas-Bodrum Havalimanı’nın tam potansiyelini yakalaması için çalışarak hem ülkemiz hem de hissedarlarımız için değer yaratıyoruz.
Gazipaşa Alanya Havalimanı’nın göz kamaştırıcı büyümesine istinaden kapasite artırımı için yaptığımız yatırımlar tamamlandı ve havalimanının kapasitesini artırdık.
Bu yatırımlar çerçevesinde yaptığımız pist uzatma çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk defa çalışan bir karayolunun üstünden geçen bir uçak pisti inşa ettik.
Büyüme stratejimizin her üç sacayağında da dünya bizim için cazip fırsatlarla dolu. Tüm hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza TAV Havalimanları markasına güvenleri ve verdikleri emekleri için teşekkürlerimi sunarım.”