YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları’nın kabin memuru (hostes), rahatsızlanan yolcuya müdahale etmezken, yardım talep eden yolculara ise hakaret etti.

Pegasus ile Van’dan Ankara’ya seyahat eden Damla adlı yolcu, hostesin yolculara hakaret etmesine tepki gösterdi. Rahatsızlanan yolcu için hostesten yardım istediklerini ancak “Bunu otobüs yolculuğuyla karıştırmayın, yürü yürü hadi, istediğin yere şikayet et” şeklinde cevap alarak hakarete uğradıklarını söyledi. Damla adlı yolcu, yaşadıkları mağduriyeti ise sikayetvar.com’a anlattı:

İşte o şikayet yazısı:

Pegasus Havayolları Kabin Görevlisinden Şikayetçiyim

1 Mart 09:55 tarihli Van- Ankara uçuşumuzdaki host terbiyesizliği ile hem bizi hem tüm yolculara sinir krizi geçirtti. Yan koltukta kendini iyi hissetmeyen bir yolcu defalarca seslendi ancak bakan olmayınca (ki 3 a-b de oturuyorduk kokpitin dininde) eşim seslendi host geldi hemen dönüp gitti. Adam panik halindeydi evet kalp krizi geçirmiyordu ama anksiyetesi arttığı için yüz felci geçiriyorum kötüyüm dedi, inişe 20 dakika vardı. Biz neden ilgilenmiyorsunuz deyince bir şeyi yok, bunu otobüs yolculuğuyla karıştırmayın, yürü yürü hadi, istediğin yere şikayet et tarzında herkesin gördüğü ve duyduğu üzere saygısızca bağırıp çağırdı. İsminin T** O** gibi bir şey olduğunu söyleyen kabin görevlisinden şikayetçiyim ancak kendisi firmasına ve kendisine fazlaca güvenip nasıl olsa bir yaptırımı olmaz eminliği ile terbiyesizliğine devam edecek emimim.