YUSUF ZENGİN

Onur Havayolları (Onur Air) çalışanı, fazla bagaj ücretini ödemesine  rağmen tartıştığı başörtülü yolcuya, “Başörtüsü örtmüşsün ama imanın zayıf” şeklinde hakaret etti.

Bahar adlı vatandaş, başörtüsü takan annesine hakaret eden Onur Air çalışanına büyük tepki gösterdi. Annesinin fazla bagaj yükü için 60 TL ödediğini ve makbuzu da Onur Air görevlisine gösterdiğine dikkat çeken Bahar adlı vatandaş, annesine yapılan hakaretin sebebinin Onur Air yetkilileri tarafından açıklanmasını istedi. Bahar adlı vatandaş, ailesinin uğradığı hakareti sikayetvar.com’a anlattı.

İşte o şikayet yazısı:

Onur Air Görevlisinin Baş Örtüsü Fobisi!

3 Mart 2018 tarihinde annem ve yeğeninin, İzmir Havaalanı’nda check-in esnasında yanlarında ki, 2’şer valizin büyük olanlarını bagaj kısmına, küçük olanları ise el bagajı olarak yanlarına alacaklarını sözde görevliye iletmişler. El bagajı olabilecek ufak valizi, el bagajı olarak kabul etmemiş. 80 TL olan uçak biletlerine çok yakın olan 60 TL’lik ücreti ödetmişler. Annem ücretin ödendiğini gösteren fişi teslim ettiğinde, yine fazlaca kaba bir tavır ile karşılaşınca, görevliye hatalı işlem yaptığını söylemiş. Görevli ise nereden aldığını çözemediğimiz bir hadle; “Baş örtüsü örtmüşsün ama imanın zayıf” şeklinde bir cümle kurmuş. Onur Air, TV programlarında yer bulabilecek bu çirkin ve çağ dışı hizmetini nasıl telafi etmeyi düşünüyor? Bu akıl dışı davranışın sebebi baş örtüsü müdür? Görevlinin baş örtüsü ile alıp veremediği nedir? Sorularımızın yanıtını bekliyor olacağız! Vakanın tamamı sığmadı.