YUSUF ZENGİN

Havalimanı ve uçaklarda güvenlik kurallarına uymayanlara yönelik uygulanan para cezaları artırıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) değişikliğe gittiği idari para cezaları, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. SHGM, özellikle havalimanı ve uçuşlarda sık görülen kural dışı hareketler için uygulanan yeni para cezalarını resmi twitter hesabından paylaştı.

Buna göre uyarılmasına rağmen elektronik cihazları kapatmayan, emniyet kemerini bağlamayan/oturmayan, yolcular ve kabin ekibi ile tartışmaya giren ve hakaret eden, kabin ekibinin talimatlarına uymayan ve görevlerini yapmasına engel olan ‘Kural Tanımaz Yolcular’ 1.717 TL ödeyecek.

Güvenlik Kontrol Noktaları’nda uyarılmasına rağmen taranmaya, elle aramaya mukavemet gösterilmesi, güvenlik personelinin işini yapmasına engel olunması halinde ise 2 bin 289 TL para cezası kesilebilecek.

Yeni düzenlenen idari para cezalarına göre İnsansız Hava Aracı ile izinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına da 6 bin 868 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 11 bin 447 TL para cezası kesiliyor.