4. Karbon Ayak İzi Ormanımıza Hayat Veriyoruz!
Küresel ısınma hızla sürüyor, orman alanları ardı ardına tahrip ediliyor ve geleceğimiz, günden güne daha fazla tehdit ediliyor. Bizse, kullandığımız sanayi ürünleriyle pek çok tüketimimizin sonucunda doğaya saldığımız sera gazlarının etkisini azaltmaya ve bu zararı olabildiğince telafi etmeye çalışıyoruz.
İşte bu amaçla, FEST Travel olarak Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın (KBGV) 2012 yılında başlattığı Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’nde dördüncü ormana hayat vermeye, Trakya’ya gidiyoruz!


2012 yılında Kocaeli Körfez’de, 2016 ve 2017’de ise Kırklareli Lüleburgaz ve Babaeski’de oluşturduğumuz Karbon Ayak İzi Ormanlarının ardından dördüncü ormanımızın ilk fidanlarını, 17 Mart 2018 Cumartesi günü Kırklareli Dereköy’de düzenleyeceğimiz törenle dikeceğiz.
FEST Travel Yönetim Kurulu Başkanı ve KBGV Onursal Başkanı Faruk Pekin, KBGV Başkanı Mustafa Kesim, KBGV Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Necmi Aksoy’un liderliklerinde gerçekleşecek toplu fidan dikimi ve İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı flora gezisi, tüm doğaseverlerin katılımını ve bu önemli harekete desteğini bekliyor.


Trakya’nın kalbine inşa edilecek ve yaklaşık 250 bin ağacın kesilmesine mal olacak kömürlü termik santral projesinin tehdit ettiği bölgede, doğal yaşamın nefes almaya devam etmesi gerekiyor. Yok olan her ağaç, geleceğimizden geri dönmemek üzere kopan bir parça demek.
“Sorumlu ve Sürdürülebilir Turizm” ilkelerini kendisine yol edinen ve programlarına katılan her gezgin adına KBGV’ye bağışta bulunan FEST Travel ile kültürel mirasımızın layıkıyla tanıtılması ve korunması için çalışan KBGV’nin amacı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan doğal ve kültürel zenginliklerin yaşatılmasına daha fazla katkı sunabilmek.