YUSUF ZENGİN

Onur Air’in verdiği hizmete tepki gösteren Muharrem adlı yolcu, “Dolmuş mantığıyla yolcu taşımak istiyorsanız hava yolu taşımacılığını bırakın İkitelli-Bağcılar arasında dolmuş filosu kurup dolmuşçuluk yapın.” dedi.

Onur Air ile İzmir’den İstanbul’a seyahat eden Muharrem adlı yolcu, yaşanan uzun süreli rötar nedeniyle Onur Air’e tepki gösterdi. “Ne kadar ciddiyetsiz bir firmasınız siz.” diyen Muharrem adlı yolcu, yaşadığı mağduriyeti, sikayetvar.com’a anlattı.

İşte o şikayet yazısı:

Onur Air Rötar Yalanları Bıktırdı

11.03.2018'de İzmir'den İstanbul'a gelen 22:20 uçağının kalkış saatine dair ve daha önce yine Onur'un sırf uçakları doldurmak için insanların zamanlarını ve koşullarını hiçe sayarak hava şartları, sis, vesaire... Şeklinde söylediği rötar yalanlarından milletçe bıktık. Her seferde muhakkak rötar yalanını utanmadan söylüyorsunuz. Onur’un saygısız yetkilileri. Ne kadar ciddiyetsiz bir firmasınız siz. Dolmuş mantığıyla yolcu taşımak istiyorsanız hava yolu taşımacılığını bırakın İkitelli Bağcılar arasında dolmuş filosu kurup dolmuşçuluk yapın. Havada sis var yalanıyla 23:15’de İstanbul'da olması gereken uçağı 01:00’de indirdiniz. Bir de hava alanının en uzak köşesinde durdurduğunuz uçak yüzünden yarım saatte hava alanı içinde dolanıp durduk. Yazıklar olsun işletme mantığınıza ve insanları saf yerine koyan ciddiyetsiz bir firmaya.