Lufthansa Havayolları Grubu, 2017’de geçen yıla oranla yüzde 12,4’lük bir artışla 35 milyar Euro ciro elde etti.

Lufthansa Havayolları Grubu, geçen yıl şirket tarihinin en iyi sonuçlarını elde etti. Grubun cirosu 35 milyar Euro’ya çıkarken, bu rakamın 2016 yılı rakamlarına oranla yüzde 12,4 puanlık artış anlamın geldiği bildirildi. Düzeltilmiş FVÖK (Faiz ve Vergi Öncesi Kar) verilerinin yaklaşık yüzde 70 oranında artarak 3 milyar Euro’ya yükseldiği belirtildi.

FVÖK’ün güçlü yükselişinde, Aralık ayında pilotlar sendikası Vereinigung Cockpit ile (Lufthansa, Germanwings ve Eurowings) imzalanan toplu iş sözleşmesinin 582 milyon euroluk tek seferde olumlu etkise bulunduğu öğrenildi.

14 Mart günü görev süresinin 5 yıl uzatıldığı açıklanan ve güven tazeleyen Lufthansa CEO’su Carsten Spohr konuya ilişkin açıklamasında, “Birkaç yıldır verdiğimiz çabamız karşılığının bize olumlu olarak dönüş yaptığını görüyoruz. Modernleşmemizde yarattığımız sürdürülebilir etki sayesinde şirketimiz tarihinin en iyi sonuçlarını elde etti. 2017 şirketimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımız için çok iyi bir yıl oldu” diye konuştu.

2017 Yılı Sonuçları

Düzeltilmiş FVÖK (Faiz ve Vergi Öncesi Kar) yaklaşık yüzde 70 artarak 3 milyar Avro’ya yükseldi.

Düzeltilmiş FVÖK (Faiz ve Vergi Öncesi Kar) marjı yüzde 2,9 puan artarak yüzde 8,4’e yükseldi.

Temel olarak Grup havayollarından (kargo dahil) edinilen gelir artışı büyüdü.

Gelir yüzde 12,4 artarak 35,6 milyar Avro’ya yükseldi.

Birim maliyetler, daha da düştü.

2018 İçin Mali Tahmin

İstikrarlı olarak birim hasılat gelişimi bekleniyor.

Birim maliyetler, yüzde 1 veya yüzde 2 oranında azalacak.

Yaklaşık 700 milyon Avro’luk yakıt maliyetlerinin, gelişmiş işletme performansı ile büyük ölçüde telafi edilmesi bekleniyor.

Düzeltilmiş FVÖK’nin (Faiz ve Vergi Öncesi Kar) 2017’deki rekorun altında olması bekleniyor.