YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları, Nisan’da başlayacak uçucu ekip transfer yasağı öncesi pilotlara büyük zam yaptı. Geçen yıl kaptan pilotuna en yüksek 34 bin 524 TL ödeyen Pegasus, 5 bin TL civarında zam yaparak maaşları 39 bin 327 TL’ye çıkardı.

Yaşanan terör olayları ile TL’ni değer kaybetmesi sonrası özellikle yabancı pilotlarından Türkiye’den ayrılmaya başlamasıyla zor günler yaşayan havayolu şirketleri, Nisan’da başlayacak uçuşucu ekip transferi öncesi arayışa girdi. 2016’da yaşanan kriz ve darbe girişimi sonrası yaklaşık 800 civarında yabancı pilot Türkiye’yi terk etmişti. Buna ek olarak Türk pilotlar da, daha iyi imkan sunan körfez ülkelerine transfer olmaya başlayınca Türkiye’deki havayolu şirketlerinde pilot sıkıntısı yaşanmaya başlamıştı.
Özellikle kaptan pilot konusunda sıkıntı yaşayan ve çözüm arayışına giren şirketler, çareyi kesenin ağzını sonuna kadar açmakta buldu. Nisan ile Eylül ayları arasında havayolu şirketleri arasında uçuş ekiplerinin transferinin yasak olması nedeniyle bu ayı eksiksiz kapatmak isteyen şirketlerden Pegasus, pilotlarına zam yaptı. THY’nin toplu iş sözleşmesinden dolayı pilotlara ayrı olarak zam yapması mümkün olmadığı için özel havayolu şirketleri THY’den daha iyi imkanlar sunarak pilot transfer etmeye başladı. Başta Pegasus olmak üzere diğer özel havayolu şirketleri de THY’den çok sayıda pilot transfer etti.

EN DÜŞÜK MAAŞ 39 BİN 327 TL

Son dönemde Türkiye’de pilotlara en yüksek maaşı veren şirket ünvanını Pegasus Havayolları aldı. Airprthaber’in edindiği bilgiye göre, Pegasus Havayolları’nda geçen yıl en düşük pilot maaşı 10 bin 373 TL iken son zamlarla birlikte en düşük pilot maaşı 11 bin 825 TL’ye yükseldi. İkinci pilotlar için geçerli olan bu maaş kaptan pilotlar söz konusu olduğunda neredeyse dört katına yükseliyor. Geçen yıl kaptan pilotuna en yüksek 34 bin 524 TL ödeyen Pegasus, 5 bin TL civarında zam yaparak maaşları 39 bin 327 TL’ye kadar çıkardı. Ortalama ayda 38 uçuş üzerinden değerlendirilen bu maaşlar, uçuş sayısının artmasına paralel olarak bir miktar daha artabiliyor.