YUSUF ZENGİN

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TEI) Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye’de jet eğitim uçağı, savaş uçağı, yolcu uçağı tasarlayacak kişi bulunmadığına dikkat çekerek, “Bilgiyi ithal edelim, makineyi inşallah burada yapalım” dedi.
Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Üretimin Geleceği’ paneli gerçekleşti. Panelde konuşan Temel Kotil, Türkiye’de kendi otomobil ve uçağımızı yapamadığımızı söyledi. “Yüksek teknolojiye çıkmak için dünyada bu işi en iyi bilen kim varsa bulup getirmemiz gerekiyor.” diyen Kotil, “Biz yabancılarla çalışıyoruz. Çok yüksek maaş vermek gerekiyor. Dünyada en büyük ilk 10 savunma şirketinde biri olmak istiyoruz. Şuanda 50’lerdeyiz. 2 milyar dolar ciromuz var. 10 milyar doları hedefliyoruz” diye konuştu.

“BİLGİYİ İTHAL EDELİM”
Türkiye’nin bugüne kadar çok güzel şeyler yaptığını belirten Kotil, “İkinciler, birinciler oldu. Asıl para yüksek teknolojide. Uçan bir cisim ile uçmayan cisim arasında fiyat farkı on. Yaptığınız zaman katma değer olarak pahalı satıyorsunuz. Türkiye teknolojide oyuncu olması lazım. Oyuncu olması için ürün çıkartması lazım. Üründe Amerika ise Amerika, Almanya ise Almanya. Bunu yapmada projede sıkıntımız yok. Devletin yap diye bana verdiği projeler var. Eksiğimiz bu işi yapmış insanlar. Bu işi yapmış çok insanımız yok. Bizde jet eğitim uçağı, savaş uçağı, yolcu uçağı tasarlayacak kişimiz yok. Bilgiyi ithal edelim, makineyi inşallah burada yapalım” açıklamasında bulundu.