YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları’nın (THY), İstanbul-Ankara seferini yapmaya hazırlanan uçağında yolcu alımı sırasında oksijen maskeleri teknik arıza nedeniyle döküldü.

Edinilen bilgiye göre Atatürk Havalimanı’ndan Ankara Esenboğa Havalimanı’na dün saat 22.00’de uçacak THY’nin TK2184 sefer sayılı uçağında talihsiz bir olay yaşandı. Yolcu alımı sırasında Boeing 737-800 uçağın kabindeki oksijen maskeleri biranda döküldü.

Teknik arıza nedeniyle dökülen maskelerin ardından tüm yolcular, uçaktan indirildi ve terminale alındı. Daha sonra da teknik bakım ekibi gelen uçak, yeniden uçuş için hazırlandı.

Yolcu uçaklarında oksijen maskeleri, 3 bin 300 metrenin üzerindeki uçuşlarda herhangi bir kabin basınç kaybı yaşanması durumunda kullanılıyor. Maskeler döküldüğü zaman yolcular oksijen maskesini takarak soluk alıp vermeye başlıyor. Oksijen maskesinden solunan hava ise tüpten değil, kimyasal tepkime ile meydana geliyor. Uçak kabin basınç kaybı yaşadıktan sonra 3 bin 300 metre ve altına inildiğinde oksijen maskelerine gerek kalmıyor.