Türk Hava Yolları’nda (THY), sendikal faaliyetlere katılım konusunda uyarılan kabin ekiplerinin (hostes) ardından bu kez de pilotlar uyarıldı.

Hava İş ile Hava-Sen arasında yaşanan rekabet, uçuş ekiplerini çok zor durumda bırakacak gibi gözüküyor. THY de, son dönemde yoğunlaşan sendikal faaliyetlerden oldukça rahatsız olacak ki, dün THY Kabin Hizmetleri Başkanlığı’ndan hosteslere bu konuda açıklama yapılmıştı. Açıklamada iki sendika arasında yaşanan gelişmelere yönelik uyarılarda bulunuldu. Açıklamada, mesai saatlerinde sendikal faaliyetler nedeniyle uçucu personel arasında huzursuzluk yaşandığı belirtilirken, bu tarz faaliyetlerin Sendikalar Kanunu’na göre işverenin iznine tabi olduğu ifade edildi. Çalışanların moral bozukluğuna ve CRM’in bozulduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu kişilerin tespiti halinde idari yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Uyarının ardından bu kez de THY Uçuş İşletme Başkanlığı harekete geçti. Mesai saatleri içinde sendikal faaliyetler nedeniyle uçucu personel arasında huzursuzluk yaşandığı belirtilen Uçuş İşletme Başkanlığı açıklamasında, bu tarz faaliyetlerin Sendikalar Kanunu'na göre işverenin iznine tabi olduğu ve bu kişilerin tespiti halinde idari yaptırım uygulanacağı belirtildi.

THY Uçuş İşletme Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“Değerli Uçuş Ekiplerimiz,

Son zamanlarda işyeri ile işyeri sayılan yerlerde (uçak içi, havalimanı, konaklanan oteller vb.) yürütülen sendikal faaliyetler sebebiyle uçuş personeli arasında huzursuzluk yaşandığına, bunun huzursuz çalışma ortamına neden olduğuna ve CRM’in bozulduğuna ilişkin pek çok bildirim gelmektedir. İş Kanunu Madde 18 ve Sendikalar Kanunu Madde 25/3 hükümlerine göre; çalışma saatleri içerisinde sendikal faaliyet yürütülebilmesi işverenin iznine tabidir. Ortaklığımızdan izin alınmaksızın çalışma saatleri içerisinde işyerinde yürütülen sendikal faaliyetler sebebiyle yaşanan olumsuzluklar, Uçuş Personelimizin motivasyonuna zarar vererek huzursuz çalışma ortamına neden olmakta ve CRM’i bozarak Uçuş Emniyetini tehlikeye sokmaktadır. İletişimin ve CRM’in özellikle Uçuş Personeli için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatır, Ortaklığımızın izni olmaksızın çalışma saatleri içerisinde işyerlerinde bu tür faaliyetlerde bulunan kişilerin belirlenmesi veya şikayete konu olması halinde idari yaptırım uygulanacağı hususununda bilgilerinizi rica eder, emniyetli uçuşlar dileriz.”

Kabin Hizmetleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

Değerli Kabin Ekiplerimiz,

Son zamanlarda işyeri ile işyeri sayılan yerlerde (uçak içi, havalimanı, konaklanan oteller vb.) yürütülen sendikal faaliyetler sebebiyle uçuş personeli arasında huzursuzluk yaşandığına, bunun huzursuz çalışma ortamına neden olduğuna ve CRM’in bozulduğuna ilişkin pek çok bildirim gelmektedir. İş Kanunu Madde 18 ve Sendikalar Kanunu Madde 25/3 hükümlerine göre; çalışma saatleri içerisinde sendikal faaliyet yürütülebilmesi işverenin iznine tabidir. Ortaklığımızdan izin alınmaksızın çalışma saatleri içerisinde işyerinde yürütülen sendikal faaliyetler sebebiyle yaşanan olumsuzluklar, Uçuş Personelimizin motivasyonuna zarar vererek huzursuz çalışma ortamına neden olmakta ve CRM’i bozarak Uçuş Emniyetini tehlikeye sokmaktadır. İletişimin ve CRM’in özellikle Uçuş Personeli için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatır, Ortaklığımızın izni olmaksızın çalışma saatleri içerisinde işyerlerinde bu tür faaliyetlerde bulunan kişilerin belirlenmesi veya şikayete konu olması halinde idari yaptırım uygulanacağı hususununda bilgilerinizi rica eder, emniyetli uçuşlar dileriz.