SpiceJet’in kabin memurları (hostes), şirketin hırsızlık olayını bahane ederek kendilerine çıplak arama uygulaması yaptığını iddia etti.

Hindistan’in düşük bütçeli havayolu şirketlerinden SpiceJet’te, inanılmaz bir skandal ortaya çıktı. SpiceJet’in kabin memurlarından şirket yönetimine gönderilen mektuba göre kadın olmalarını hedef alan ve aşağılayan olayı üst yönetime anlattı.

İddiaya göre kabin memurları uçakta yapılan satıştan elde edilen bir kısmını çalmakla suçlanarak arandı. Şirket üst yönetimine gönderilen mektupta yer alan ifadelere göre, “Uçaktan ayrıldıktan sonra suçlular gibi muamele gördük. İki erkek güvenlik görevlisinin eşliğinde götürüldüğümüz odada 4-5 kadın yer hizmetleri görevlisi bulunuyordu. Çantalarımızı açan görevliler içlerinde bulunan zorunlu eşyalar ve özel eşyalarımızı ayrım gözetmeksizin ve de yeni ve paketli olmalarını umursamadan açarak incelediler.” denildi.

Mektupta ayrıca “Çantaların incelenmesi bittikten sonra insanlık dışı bir muameleye maruz kaldık. Görevliler kaba ve saygısız bir şekilde bizi iç çamaşırlarımıza kadar çıkarmaya kadar zorladı. Üniformalarımızı çıkardıktan sonra ellerini iç çamaşırlarımızın içine sokan görevliler temel insan haklarına aykırı bir şekilde davrandı.” ifadeleri yer aldı.

SpiceJet’ten yapılan açıklamada ise özel bir güvenlik durumundan dolayı 28-29 Mart gecesi bir kaç havalimanında güvenlik uygulaması yürütüldüğü belirtilirken, arama şeklinin havalimanlarında uygulanan standart prosedüre uygun olduğunun altı çizildi.