YUSUF ZENGİN

Onur Havayolları (Onur Air) ile seyahatlerinde devamlı rötar yaşayan Onur isimli yolcu, son uçuşundaki mağduriyet nedeniyle beddua okudu. Onur isimli yolcu, “İnşallah en yakın zamanda batış haberlerinizi gazetede okuruz.” dedi.

Onur Air ile yaptığı 8 uçuşta da devamlı rötar çilesi çektiğini dile getiren Onur isimli yolcu, son Malatya-İstanbul uçuşundaki yaşadıkları nedeniyle şirkete beddua etti. Onur isimli yolcu, 250 TL ödeyerek daracık orta koltukta seyahat ettiğine dikkat çekerek, yaşadığı mağduriyeti sikayetvar.com’a anlattı.

İşte o şikayet yazısı:

Onur Air 8. Vaka!

Pazar günü gerçekleşen Malatya-İstanbul seferi hakkında. İlk olarak o kadar rezilliklerle dolu bir uçuş oldu ki. 19:05 de kalkacak uçak arızalanıp 1 saat 45 dakika rötar ile kalkıp İstanbul vardığında bir de havada çok kez dolanması rezilliktir. Bu ilk değil. Bu başımıza gelmiş 8.vakadır. Her seferin bir firma bu kadar çok rötar sağlayamaz. Başarınızı tebrik ediyorum. Diğer durum ise 250 lira uçak bileti verilip iki koltuk arası daracık olan bir uçaktan bahsediyoruz. Siz böyle devam edin ama bir binmek mi? Asla. İnşallah en yakın zamanda batış haberlerinizi gazete de okuruz.