Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK MAM (Marmara Araştırma Merkezi) tarafından havalimanlarında yürütülen, ‘Stratejik Gürültü Haritası Oluşturulması Projesi’ tamamlandı.
DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, havalimanlarında kurulan gürültü ölçüm ve kontrol sistemleriyle ilgili bilgi paylaştı.
Funda Ocak açıklaması:
Büyük projeler ve üstün hizmetleriyle havacılığın parlayan yıldızı haline gelen DHMİ’nin bir belirgin özelliği de çevre dostu, toplum sağlığına önem veren bir kuruluş oluşu. Bugün sizlere bu alandaki önemli bir projemizden söz edeceğim.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  ‘Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ kapsamında Esenboğa, Atatürk, Antalya ve Adnan Menderes Havalimanları’mıza tesis edilen Havaalanı Gürültü Ölçüm, İzleme ve Kontrol Sistemleri ile gürültü emisyonları anlık olarak izleniyor.

TÜBİTAK MAM (Marmara Araştırma Merkezi) ile DHMİ arasında İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, Antalya ve İzmir Adnan Menderes, Kayseri, Kahramanmaraş, Batman ve Van Ferit Melen Havalimanlarının Stratejik Gürültü Haritası Oluşturulması Projesi tamamlandı.

Ayrıca, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü ve DHMİ tarafından ortaklaşa “Türkiye’de DHMİ Tarafından İşletilen Havalimanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Oluşturulması” bu ay itibariyle tamamlanmış bulunuyor.

Böylece toplam 40 Havalimanımız şu an itibari ile Stratejik Gürültü Haritalamalarına sahip bulunmakta.

İşte o havalimanlarımız:

İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, Antalya, İzmir Adnan Menderes, Kayseri, Kahramanmaraş, Batman, Van Ferit Melen, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, Trabzon, Isparta Süleyman Demirel, Nevşehir Kapadokya, Erzurum, Gaziantep, Adıyaman, Ağrı Ahmed-i Hani, Amasya Merzifon, Elazığ,

Balıkesir Koca Seyit, Balıkesir Merkez, Bursa Yenişehir, Çanakkale, Diyarbakır, Erzincan, Hatay, Kocaeli Cengiz Topel, Konya, Malatya, Mardin, Samsun Çarşamba, Siirt, Sivas Nuri Demirağ, Şanlıurfa GAP, Tekirdağ Çorlu, Tokat, Uşak, Bingöl, Şırnak Şerafettin Elçi, Adana.

Stratejik gürültü haritalarına yönelik bilgilerin bilgi teknolojilerinden yararlanılarak kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Mevzuat çerçevesinde bu bilgiler projenin tamamlandığı 40 havalimanlarımızın internet sayfaları vasıtasıyla ilan ediliyor.

Mevzuat gereği bu konudaki eylem planları ilgili belediyelerin görev ve sorumluluk alanında bulunuyor.

Planları, Nazım İmar Planları ve Uygulama İmar Planlarının'' hazırlanması aşamasında göz önünde bulundurulması için belediyelerimizle de paylaşılıyor.