YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyaretlerde kullandığı TC-CAN kuyruk tescilli Airbus A340-500 tipi uçak, Tunus’tan alındıktan 2 yıl sonra yeniden aynı ülkeye satıldı.

Tunus’un devrik diktatörü Ben Ali’ye ait olan uçak, iki yıl önce yaklaşık 78 milyon dolara satın alınıp içine masraf yapılarak VIP hale getirilmişti. THY’den konu ile ilgili Kamu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, VIP hizmetlerde kullanılmakta olan uçağın satıldığı bildirildi. Satış rakamı ise açıklanmadı.

TC-CAN kuyruk tescilli uçak 2016 yılında 77,8 milyon dolara Tunus’tan satın alınmıştı. Uçak Airbus tarafından 2008 yılında Hindistan Kingfisher Havayolları için imal edilmişti. Uçak Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alındıktan sonra 56 koltuk kapasitesi biçiminde dizayn edildi. Toplantı salonu ve çalışma ofisi ile 2 yatak odası da yapıldı.

ÇOK MASRAFLIYDI

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, uçağın aylık maliyetinin 100 bin dolar olduğunu belirterek, “Satılması hayırlı olmuş. Ara sıra da olsa doğru şeyler yapıyorlar” dedi. Pekşen SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Çok pahalı ve bakımı zor bir uçaktı. En maliyetli uçaklardan biriydi. Astarı yüzünden pahalıya mal olan bu uçağın satılması hayırlı olmuş. Ara sıra da olsa doğru işler yapıyorlar. O tip uçakların durduğu yerde bile, en iyimser tahminle aylık 100 bin dolar masrafı olur. Teknik bakımı, sigorta maliyeti var ve üç ekip bu uçak için çalışır. Bunların masrafı çok yüksek” dedi.