Türk Hava Yolları (THY) Teknik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Halil Tokel, asıl hedeflerinin 2030’da kendi yerli ve milli uçağımızı dünya piyasasına sunmak olduğunu söyledi.

Almanya’nın Hamburg kentinde Aircraft Interiors Expo 2018 ve Catering Fuarı düzenlendi. Organizasyona özellikle kabin içi ekipmanı ve uçak tekstili üreten Türk firmaları damgasını vurdu. Fuarla ve Türk havacılık sektörüyle ilgili açıklamalarda bulunan THY Teknik Genel Müdür Yardımcısı, TAİ Yönetim Kurulu Danışmanı ve Saha İstasyon Savunma ve Havacılık Kümesi Başkan Yardımcısı Halil Tokel, yedek parça üretiminde çok hızlı bir şekilde ilerlediklerini söyledi. THY bünyesinde uçak parçalarının yerli üretimiyle ilgili son yıllarda kurulan 200’den fazla firmanın bu alanda çalıştığını belirten Tokel, “Tüm hedeflerimiz 2023’e kilitlendi. Bu fuara ilk defa 2013’de birkaç firmayla katılmıştık. Bugün ise 25 firmayla katıldık. Seneye 100, 2023’de de 500 firmayla bu fuara katılarak fuardaki firmaların yarısını oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

DÜNYADA BİRİNCİ SIRADAYIZ

Halil Tokel, uçaklarda mutfak dolabı olarak bilinen Galley’in yanı sıra eğlence sistemi ve koltuk üretiminde kalite, fiyat ve hafiflikte şu an dünyada birinci sırada olduklarını kaydetti. THY, THY Teknik ve TAİ’nin ortaklaşa kurduğu TCİ Cabin Interior’ın, uçağın en zor parçalarını ürettiğine dikkat çeken Tokel, “500 uçaklık aldığı siparişlerle 2025’e kadar kapasitemiz dolmuş vaziyette. Muazzam bir ilerleme var. Her yıl yarım milyar dolar uçak parçası alıyorduk. Bunu ilk etapta üçte bir oranında azaltmak, sonra ise 2023’e kadar tüm parçalarımızı kendimiz üretmeyi planladık” diye konuştu.

DÜNYANIN EN İYİ UÇAKLARINI YAPACAĞIZ

Halil Tokel, 2023’de askeri ve sivil uçakların tüm parçalarını yapan bir ülke haline geleceklerini belirterek, Türk sanayisinin 400 bin adet üretim gücüne sahip olduğunu söyledi. 2030-2050 yılları arasında dünyanın en iyi uçaklarını yapmak istediklerini dile getiren Tokel, “Bu boyumuzu aşarsa İslam ülkeleri, Türkiye Cumhuriyetleri ve bize düşman olmayan dost ülkeleri arkamıza alarak yeni bir uçak markasını dünyaya hediye edeceğiz. Çünkü havacılıkta parça esastır. Parçayı yaptıktan sonra uçağı yapmak hayal değil. Her alanda olduğu gibi yurt dışı bağımlılığımızı havacılıkta da ortadan kaldırmak istiyoruz. Tüm bu atılımlarla Türk sanayisinin havacılık sektörünün gücünü de tüm dünyaya göstermiş olacağız” dedi.