Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, araçlarını koydukları yeri hatırlamayanlar için ‘akıllı otopark’ hizmeti sunulmaya başlandı.

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki akıllı otopark sistemi ile misafirler otoparka bıraktıkları araçların yerini hatırlayamadıkları zaman, araçlarının konumuna erişebiliyor. Ayrıca otopark girişinde ve içerisinde bulunan dijital yönlendirmeler ile de otoparktaki boş park pozisyonlarına görebiliyor.

Sabiha Gökçen Otopark ve Vale Hizmetleri Müdürü Güneş Emre Gönel, araçlarının yerini bulamayan misafirlerine, ‘Arabam Nerede?’ sistemi ile yardımcı olduklarını söyledi. Bazen misafirlerin uçağa yetişme telaşı ile araçlarını nereye bıraktıklarını unutabildiklerine dikkat çeken Gönel, “Biz de onların mağdur olmaması için bir yazılım programı hazırlattık. Program sayesinde misafirimiz, arabasını nereye bıraktığını aramak zorunda kalmıyor ve araç sorgulama ekranı üzerinden araç plakasını yazarak plaka okuma sistemimiz sayesine aracını hangi kata ve hangi numaralı otopark alanına bıraktığını kısa sürede öğrenerek aracına ulaşmış oluyor” dedi.

GEREKSİZ ZAMAN KAYBINA SON

Yolculara otoparka gereksiz zaman kaybettirmediklerini belirten Otopark ve Vale Hizmetleri Müdürü Güneş Emre Gönel, sistemin detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Arabam Nerede” sistemi şu şekilde çalışıyor. Misafirimiz, otoparkımıza giriş sırasında gişelerde bilet ürettiği andan itibaren plakası kayıt altına alınıyor ve gişeden aldığı biletle eşleştiriliyor. Aynı zamanda araçlar, otopark alanlarına geldiği zaman plaka üzerinden kayıt altına alınıyor. Otoparkın boş ve doluluk durumlarını yine bu sistem üzerinden görebiliyoruz. Katlarda mevcut araç durumları yazılıyor. Yine aynı şekilde yeşil ve kırmızı renklerle, otopark katlarındaki uygunluk durumları hakkında da bilgi veriliyor. Böylece misafirimizi, yer olmayan kata gereksiz yere vakit kaybetmesini engelleyerek müsait olan diğer katlara yönlendiriyoruz ve bu sayede yolcu memnuniyetini arttırmış oluyoruz” dedi.