YUSUF ZENGİN

24 Haziran’daki erken seçimler için oy verme işlemi, havalimanı ve liman gümrük kapılarında 1 ay öncesinden yani Mayıs ayında başlayacak.

TBMM’de, ‘552 Sıra Sayılı Milletvekili Genel Seçiminin Yenilenmesi ve Seçimin 24 Haziran 2018 Tarihinde Yapılması Hakkında Önerge’sinin görüşmeleri devam ediyor. Önergenin Meclis’te kabul edilmesinden sonra da Yüksek Seçim Kurulu (YSK), ilan edilen seçim tarihine göre seçime gidecek partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, seçmen kütüklerinin yenilenmesi, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi ve oy pusulalarının bastırılması hazırlığına başlayacak. Seçimler yurt genelinde 24 Haziran’da yapılacak ancak havalimanı ve liman gümrük kapılarında oy kullanma işlemi ise 1 ay öncesinden gerçekleştirilecek.

YEREL SEÇİM 2019’DA

24 Haziran’da ne seçimi var, genel seçim mi yerel mi yapılacak soruları bir anda herkesin gündemi oldu. Bahçeli’nin ortaya attığı erken seçim tartışmalarına ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koydu ve Türkiye için yeni seçim tarihini açıkladı. Türkiye 24 Haziran pazar günü sandık başına gidiyor. Ancak YSK’nın seçim takvimine göre yerel seçimler ise belirlenen tarihinde yani 2019 yılında yapılacak.

TAV YER VE ARAÇ-GEREÇ HAZIRLAYACAK!

Milletvekili genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi Ramazan Bayramı’ndan hemen sonraki 24 Haziran pazar günü yapılacak. Havalimanı ve liman gümrük kapılarında oy kullanma işlemi ise her seçimde olduğu gibi 1 ay öncesinden gerçekleştirilecek. YSK’nın belirlediği alanlarda da oy sandıkları kurulacak. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, YSK’nın istediği araç ve gereçler, işletmeci firma TAV Havalimanları tarafından Dış Hatlar Terminali’nin geliş ve gidiş katına kurulacak. Tatil günleri de dahil günün 24 saati oy kullanılabilecek.