Türk Hava Yolları’nın (THY), Troya boyamasıyla giydirdiği TC-JTP kuyruk tescilli Airbus A321 tipi yolcu uçağı görücüye çıktı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki THY Teknik Hangarı’nda Troya boyamasıyla giydirilen uçağın tanıtımı için düzenlen lansmana Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman ve çok sayıda davetli katıldı.

Burada konuşan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sadece ticari olarak değil, aynı zamanda topraklarının değerlerini dünyayla buluşturmayı görev edinmiş bir şirket olduklarını söyledi. UNESCO’nun 1998 yılında Troya Antik Kenti’ni Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabul ettiğini hatırlatan Ekşi, “Bu yıl 20. yılı olması nedeniyle de Kültür Bakanlığı 2018 yılını Troya yılı ilan etti. Biz de bir uçağımıza Troya giydirmesi yaparak katkıda bulunduk ve bu katkıdan dolayı gurur duyuyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

BİR UÇAK DAHA GİYDİRİLECEK

İlker Aycı ise bir Airbus A330 uçağının daha Troya görseli ile giydirileceğini ve böylece uzun uçuşlarda da Troya tanıtımı yapılacağını duyurdu. “Bu uçağımızla bu kültürün birikimlerini dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz.” diyen Aycı, “Genel Müdürümüz Bilal Bey’e de Yeşilköy olan uçağımızın adını Çanakkale olarak değiştirelim diyorum. Böylece tanıtım daha güzel olur diye düşünüyorum. Ayrıca Çanakkale uçuşlarımızı da artıracağımızın müjdesini vereyim.” şeklinde konuştu.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da, “THY yönetimine verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Skylife dergisinde Troya işlenerek yayınlar yapıldı. Bu yıl bize büyük katkılar sağlayacak.” diye konuştu.