Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Birkinlik Birimi kurduklarına dikkat çekerek, bitkinlik üreten uçuşları tespit edip Uçuş Süresi Sınırlaması’na (Flight Time Limitation-FTL) uygun dahi olsa bazı ilave rahatlatıcı tedbirler aldıklarını söyledi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Dünya Pilotlar Günü mesajında pilotların çalışma şartlarına yönelik gerçekleştirdikleri düzenlemelerle ilgili önemli mesajlar verdi.

İşte Ekşi’nin o mesajı:

“Sevgili Pilot Arkadaşlarım,

Öncelikle “Dünya Pilotlar Gününüzü” tebrik ederim.

Bugün hem gününüzü tebrik etmek hem de sizlere doğrudan mesaj ile birkaç hususu iletmek istiyorum.

Şikâyetlerinizi biliyorum. Taleplerinizi anlıyorum ve saygı duyuyorum.

Biz büyük bir takımız. Sizlerle birlikte çok güzel başarılar elde ettik, bugünlere geldik. İnşallah birlikte daha fazla başarılar elde edeceğiz. Yaşanan sıkıntı ve sorunlarımızı birlikte kuracağımız etkin iletişim ile çözeceğiz.

İçinizden bazı arkadaşlarla ve birim yöneticileriniz ile birebir yaptığımız sohbetlerde bazı hususlarda bir bilgilendirme ihtiyacı olduğunu gördüm. Onun için bu mesajımı lütfen bu gözle okuyunuz.
1. Bütün uçuş ekiplerimiz
a. Başta, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM)  düzenlemesi olan SHT-FTL
b. Toplu İş Sözleşmesi (TİS)
c. Sendika ile yapılan protokoller
d. Şirket  Kuralları ( Kurumsal Emniyet biriminin tavsiyeleri vb.)
e. Uçuş İşletme Başkanlığının yaptığı risk değerlendirmeleri,
temelinde planlama yapılmaktadır.
2. SHT-FTL, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı EASA, PART-FTL’in  tercüme edilmesi ile yerel mevzuat haline getirilmiştir.
3. PART-FTL, uzun bir hazırlık ve bütün paydaşlar ile istişareler ile hazırlanmış ve uçuş emniyetini korumayı amaçlayan bir mevzuattır. ( FLIGHT TIME LIMITATION)

Sevgili Pilot Arkadaşlarım;

Uçuş emniyetini garanti altına almaktan sorumlu sivil havacılık düzenlemelerine uygun yapılan her planlama EMNİYETLİDİR. Bu tartışmasız böyledir. Bizler hem ulusal ve hem de uluslararası kurallara göre hareket etmekteyiz. Ancak bu durum, sizlerden gelen daha iyi şartlar ile uçuşlar planlanabilir mi talebinin önüne engel değildir.

Bu sebeple daha iyi şartlarla planlanmak için TİS ve Sendika ile yapılan protokoller ve şirket kuralları ile uçucu lehine daha konforlu şartlar da planlama yapmaktayız. Elbette bu durumun da daha iyisi vardır ve yapılabilir de.

Ayrıca FTL ile birlikte Kurumsal Emniyet Başkanlığı altında bir birim olarak, Bitkinlik birimimizi kurduk. Boeing Alertness Model (BAM) yazılımını kullanıyoruz.

Kurumsal Emniyet Başkanlığı, Uçuş İşletme Başkanlığı, Kabin Hizmetleri Başkanlığı, Ekip Planlama Başkanlığı ve Sağlık Müdürlüğünden oluşan Bitkinlik Eylem Grubu (BEG ), bitkinlik üreten uçuşları tespit edip FTL’e uygun dahi olsa şirket kuralı oluşturup bazı ilave rahatlatıcı tedbirler almaktır.

Bu birimimiz çalışıyor. Ve kararlar almaya başladı. Sizden gelen raporları inceliyor, gerekir ise kontrol amaçlı o paternleri ilgili pilot arkadaşlarımız uçuyorlar. Yani sizlerin temsilcileri tüm iyileştirme süreçlerinin içindedir.

Bütün uçuş planlamalarımız SHGM tarafından sürekli olarak ve EASA tarafından da zaman zaman denetlenmektedir. Bugüne kadar bu denetlemelerde sivil havacılık kurallarına aykırı bir planlama tespit edilmemiştir. Zaten emniyet kültürümüz de kurallara aykırı bir planlamaya müsaade etmez ve THY çalışanı hiç kimse de böyle bir şeyi aklına getirmez ve getiremez.

Sevgili Arkadaşlarım,

Şundan eminim, hiçbir tereddüdüm yok. THY olarak sivil havacılık kurallarına aykırı bir şey yapmıyoruz, yapmadık ve yapmayacağız.  TİS ve sendika ile imzaladığımız protokollere büyük saygımız var ve uyguluyoruz.

Biliyorum daha da iyi şartlarla uçuş yapma talebi insani bir taleptir. Şirketimiz de imkânları ölçüsünde bunları yerine getirmek arzusundadır. Ancak bu talepleri değerlendirirken şirketimizin rekabet ettiği havayollarının uygulamaları, pilot kaynağının sınırlı olması ve büyüyen havayolumuzu da dikkate almamız gerekiyor.  Bunları dikkate almaz isek rahatlamalar kısa süreli olur ve sonrasında daha büyük bedelleri hep beraber öderiz.

Ben pilot arkadaşlarıma güveniyorum ve bu süreci akli selim ile değerlendireceklerine inanıyorum. Bizler için sizlerden gelen öneriler çok önemlidir. Sizi daha fazla dinleyeceğiz. Yapabileceklerimizi yapacağız. İmkânların elvermediği hususları da sizlerle tüm açıklığı ile paylaşacağız.

Sevgili Pilot Arkadaşlarım,

Dünya Pilotlar Gününüzü tekrar tebrik eder, saygı ve sevgilerimi iletir, emniyetli uçuşlar dilerim."