YUSUF ZENGİN

Onur Air Teknik, bakımını gerçekleştirdiği altın kaplamalı VIP jeti, Eurasia Havacılık Fuarı’nda sergilenmek üzere Antalya’ya getirdi.

Antalya’da düzenlenen Eurasia Havacılık Fuarı’nın en çok ilgi gören uçaklardan biri de altın kaplama VIP jet oldu. Suudi iş adamına ait Airbus A319 tipi yolcu uçağından VIP jete dönüştürülen uçağın bakımlarını gerçekleştiren Onur Air Teknik, fuar boyunca sergilenmek üzere VIP jeti Antalya’ya getirdi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici ve havayolu şirketlerinin genel müdürleri de uçağı ziyaret ederek Onur Air Teknik yetkililerinden özel jetin özellikleriyle ilgili bilgi aldı.

6 KİLOGRAM ALTIN KULLANILDI

132 koltuk kapasiteli Airbus A319 tipi yolcu uçağından 15 koltuklu VIP jete dönüştürülen uçakta ayrıca oturma odası, çalışma odası, yatak odası ve banyo bulunuyor. Kabin içindeki aksesuarların kaplamaları için de 6 kilogram altın kullanılan VIP jet, adı gizli tutulan bir Suudi iş insanına ait.

BAKIMDAN 35 MİLYON DOLAR

Onur Air Teknik’i bünyesinde bulunduran Onur Air’in Genel Müdürü Teoman Tosun, uçak bakım hizmetiyle yılda 15 milyon doların Türkiye’de kalması sağlanırken, yabancı havayollarının bakımlarını gerçekleştirerek de Türkiye’ye yılda 20 milyon dolara yakın döviz girdisi sağladıklarını söyledi. Tosun ayrıca 500 kişilik uçak bakım personeline sahip Onur Air Teknik’in, böylece birçok Türk mühendis ve bakım teknisyenine de istihdam olanağı yarattığını dile getirdi.

57 HAVAYOLUNA HİZMET SUNUYOR

Onur Air Teknik Satış ve Pazarlama Müdürü Engin Atay da, 2011 yılından itibaren Onur Air uçaklarının yanı sıra diğer Türk şirketlere de hizmet vermeye başladıklarını söyledi. Rusya, Yunanistan, Bulgaristan, Litvanya, Pakistan, İran ve Irak ülkelerinden 57 havayoluna A ve C Bakım hizmeti sunduklarına dikkat çeken Atay, “Geçen yıl itibariyle de uçak bakım endüstrisinin en üst segmenti olarak kabul edilen özel jetlere de bakım hizmet vermeye başladık” diye konuştu.