Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları’nda görev yaptığı sırada Eylül 2016’da Fetö operasyonu kapsamında işine son verilen THY pilotu, hukuk savaşını kazanarak aklandı. Soruşturma sonucu örgüt bağlantısı olmadığı kesinleşen pilot THY’nin onay vermesini ve pasaportunun iade edilmesini istiyor.

Türk Hava Yolları’nda Boeing 737 filosunda hem yöneticilik hem de pilotluk yapan Kaptan Pilot M., 2016 yılının Eylül ayında Fetö operasyonu kapsamında KHK ile görevden alınarak işine son verildi. Türk Hava Kuvvetleri’nden ayrıldıktan sonra THY’de göreve başlayan pilot M., görevden alınmasından sonra Fetö ile ilişkisi olmadığını ıspatlamak için hukuk savaşı başlattı.

Hukuk mücadelesini kararlılıkla sürdüren pilot M., İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma sürecini tamamlamasıyla Fetö ile ilişkisinin bulunmadığını kanıtladı. Savcılık soruşturmasında, Fetö ile ilintili Bank Asya’da hesabının bulunmadığı, Fetö üst yönetimi ile ilişkisi olmadığı ve terör örgütü kapsamındaki dernek ve sendikalarla bağlantısının bulunmadığını tespit etti. Bakırköy 13. İş Mahkemesi de işe iade kararı verdi. Ancak pasaportu ve pilot lisansı iptal edildiği için pilot M., yurtdışında iş bulsa da çıkış yapamadığı için uçamadı.

Savcılık tarafından hazırlanan soruşturma sonucu Fetö ile ilişkisi olmadığını ıspatlayan pilot M., Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün lisansını tekrar aktif hale getirmesi ve THY’nin talimatıyla pasaportu iptal edildiği için oradan verilecek bir resmi yazı ile pasaportuna kavuşabilecek. 

AirportHaber.com ÖZEL