Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaki pist, apron ve taksi yollarının (PAT Sahası) onarımı için yaklaşık 180 milyon TL harcayacak.

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, twitter hesabından Türkiye’nin en önemli havalimanlarından Ankara Esenboğa Havalimanı’nda uçuş trafiğinin olumsuz etkilenmemesi için pist, apron ve taksi yollarında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Havalimanı’ndaki çalışmaların uçuş trafiğini aksatmayacak şekilde planlandığına dikkat çeken Oçak, şu açıklalarda bulundu:

 

“Yolcu trafiği ve işletme kalitesiyle uluslararası birçok ödüle layık görülerek Avrupa’nın zirvesine yerleşen Esenboğa Havalimanı’mızda devam eden işlerle ilgili bilgi vermek istiyorum değerli takipçilerime bugün.

 

Esenboğa Havalimanı PAT Sahaları Yapımı, Onarımı işi süratli bir şekilde devam ediyor. Bu yıl tamamlanması planlanan işin proje tutarı: 177.977.421 TL.

 

PAT Sahaları Onarımı ve Tevsii işi kapsamında 3750 metreye 45 metre yedek pist statüsünde taksiyolu imalatı, taksiyolu alt geçidi ile 2 adet de-icing apronu inşaatı devam ediyor.

 

Taksiyolu ile apron bağlantısını sağlamak amacıyla battı çıktı imalatı ve mevcut asfalt kaplamalı 03R-21L pistinde çatlak tamiri ile onarım yapılıyor.

 

Bugün itibariyle işin gerçekleşmesi yüzde 85 seviyelerinde olup taksiyolu asfalt kaplama imalatları ile battı çıktı imalatları tamamlanma aşamasındadır. Mevcut pistte çatlak tamiri çalışmaları da devam ediyor.

 

Ayrıca, PAT Sahaları Onarımı ve Tevsii işi kapsamında olmayan

yaklaşık 4000m2 kapalı alana sahip yeni kuvvet santrali inşaatı yıl içinde bitirilerek tesis hizmete verilecek.