Afrique Havayolları’na ait uçak, Atatürk Havalimanı’nda yağış nedeniyle kayganlaşan pistte son anda durmayı başardı.

Atatürk Havalimanı’nda kıl payı büyük bir tehlike atlatıldı. Libya bayraklı Afrique Havayolları’na ait uçak, 05-23 pistine inişini başarılı şekilde gerçekleştirdi ancak pilotlar, yağış nedeniyle yaygınlaşan pistin sonunda durabildi. Büyük bir tehlike son anda pilotların başarısı ile son anda atlatılmış oldu. Pilotlar daha sonra Hava Trafik Kontrol Kulesi’nden uçağın manevra yaptırılması için push back aracı istedi.

YAĞIŞ GECİKMEYE NEDEN OLUYOR!

İstanbul’da iki günden beri etkisini sürdüren yağmur, hava ulaşımını olumsuz etkiliyor. Zaman zaman şiddetini artıran yağmur, Atatürk Havalimanı’na iniş yapmak isteyen uçaklara zor anlar yaşatabiliyor. CB olarak adlandırılan elektrik yüklü yağmur bulutlarının İstanbul hava sahasını kaplamasıyla gelen yağmur, Atatürk Havalimanı’na inmek için alçalan uçakları da etkiliyor. Yağmurun şiddetine bağlı uçuşlarda kısa süreli gecikmeler yaşanıyor.

Öte yandan, yağmurun etkili olduğu öğlen saatlerinde Kiev-İstanbul seferini gerçekleştiren Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi tarifeli uçağı, Atatürk Havalimanı’na inişi sırasında pisti pas geçmek zorunda kaldı. İlk denemede başarısız olan uçak, tekrar iniş sırasına girerek 20 dakika gecikmeli olarak saat 15.00’te sorunsuz olarak piste teker koydu.