Türk Hava Yolları (THY) ile 3. Havalimanı işletmecisi İGA arasında körük tahsisinin ardından şimdi de CIP Salonu krizinin yaşandığı iddia edildi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yatırım projelerinden İstanbul 3. Havalimanı için çalışmalar son sürat devam ediyor. 29 Ekim’de açılması planlanan ve tüm fazları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olması beklenen İstanbul 3. Havalimanı’nın en önemli aktörlerinden THY ile İGA arasındaki anlaşmazlıklara bir yenisi daha eklendi.

THY Yönetimi ile havalimanı işletmecisi İGA arasında tahsis edilecek körüklerle ilgili geçen aylarda sorunlar yaşanmıştı. Airporthaber’de yayınlanan habere göre Şubat ayında gündeme gelen iddialara göre THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, havalimanındaki yolcu köprülerinin ortasından 10’unun sadece THY’ye ait olmasını istedi. Köprülere THY logosu giydireceklerini ifade eden Aycı, köprülerin boş olması halinde bile başka bir uçağın yanaşmasını kabul etmeyeceğini kaydetmişti. THY’nin ayrıca, 3. Havalimanı yönetiminden Duty Free satışlarından kâr payı istediği de iddia edilmişti.

ŞİMDİ DE CIP SALONU GERGİNLİĞİ!

Atatürk Havalimanı’ndaki operasyonların sonlanmasıyla İstanbul 3. Havalimanı’nı kendine üs olarak belirleyecek THY’nin, şimdi de İGA yönetimiyle business class yolcular tarafından kullanılacak CIP Salonu konusunda sıkıntı yaşadığı öğrenildi. THY’nin Atatürk Havalaimanı’nda olduğu gibi diğer alanlardan tamamen bağımsız bir CIP Lounge Salonu için alan talebinde bulunduğu ancak bu talebin olumlu karşılanmadığı öğrenilirken, THY’ye tahsis edilmesi planlanan alanın diğer yolcuların kullandığı alanın yakınında bir yerde olacağı iddia edildi.

GENEL MÜDÜRLÜK İÇİN YER ARAYIŞI

Bu arada İstanbul 3. Havalimanı’nı üs haline getirmeyi planlayan THY Yönetimi, Atatürk Havalimanı’nın yanı başında bulunan Genel Müdürlük Binası’nın da taşınması konusunda girişimde bulunduğu bilgisine ulaşıldı. THY’nin, yeni genel müdürlük binasını havalimanı arazisinde konuşlandırmak istediği ve tüm operasyonları buradan yönetmek istediği öğrenilirken, mevcut arazi üzerinde yer arayışlarının sürdüğü ancak henüz bu konuda da bir anlaşma sağlamadığı belirtildi.