Türk Uçurtma Takımı kaptanı ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ülkemizi uluslar arası uçurtma etkinliklerinde temsil etmeye devam ediyor. Aköz'ün son katılacağı Ukrayna Uluslararası Tryhutty Uçurtma Festivali'nde, Ukrayna semalarını özel olarak hazırlanan ve aralarında 60 metrekarelik dev bayrak uçurtmanın da bulunduğu Türk bayrağı uçurtmalar süsleyecek.

Ukrayna’da düzenlenen ve Avrupa'nın en önemli uçurtma etkinliklerinden biri olarak kabul edilen  Uluslararası Tryhutty Uçurtma Festivali, 19-20 Mayıs tarihleri arasında Mykolayiv bölgesindeki Tryhutty köyünde gerçekleşecek.

Festivalde Türkiye'yi, kaptanlığını İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz'ün yaptığı Türk Uçurtma Takımı temsil edecek. Festivale özel uçurtmalarla katılacak olan Türk takımı, ülkemiz kültürüne ait klasik uçurtmaların yanısıra, aralarında dünyanın en büyük 4. bayrak uçurtması olarak bilinen 60 metrekarelik dev Türk bayrağı uçurtmanın da bulunduğu 12 ayrı model uçurtmayı Ukrayna semalarıyla buluşturacak.

Çok özel uçurtmalar uçurulacak

Festivalle ilgili bilgiler veren İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz, sokak oyunları kültürünün tek canlı oyuncağı olarak bilinen uçurtmaların dünyanın pek çok ülkesinde sevilerek uçurulduğunu ve uçurtma için çeşitli uluslar arası etkinlikler düzenlendiğini hatırlatarak şunları söyledi;

" Biz de Türkiye’nin tek resmi uçurtma kurumu olarak bu festivallere katılarak ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz.  Bu yıl katıldığımız Tayland, Malezya ve İstanbul uluslararası uçurtma festivallerinden sonra bu kez de ülkemizi temsil etmek üzere 18-28 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ukrayna’da olacağız.

Ukrayna’da düzenlenecek olan Uluslararası Tryhutty Uçurtma Festivali'ne 12 değişik uçurtma götüreceğiz. İçlerinde çok özel uçurtmalar var, bunlardan bir tanesi 60 metrekarelik dev Türk bayrağı uçurtma. Ayrıca 150 tane Türk Bayrağı uçurtmadan oluşan ve tek ipte uçurulan 240 metrelik tren uçurtma da Ukrayna semalarını süsleyecek. Festivalde Türkiye’nin en büyük uçurtması olarak bilinen 30x10 metrelik devasa Vatoz balığı uçurtmayı da uçurmayı planlıyoruz. Bunların dışında çeşitli boylarda ve karakterlerde ilginç uçurtmaları da festivale götürüyoruz."

Yeni uçurtmalar getirecek

Dev Türk bayrağı uçurtmayı daha önceki uluslar arası etkinliklerde de gökyüzüyle buluşturduğunu ve uçurtmanın çok ilgi gördüğünü anlatan Aköz; " Uçurtmamız herkesin ilgisini çekiyor ve pek çok uluslararası TV kanallarında haberimiz yapılıyor. Ayrıca, bu festivalde yapacağımız uçurtma atölyelerinde (kite workshop) Ukraynalı çocuklara Türk bayraklı uçurtmalar yaptırarak ülkemizin tanıtımını en üst düzeyde gerçekleştireceğiz. Dönüşte de çok sayıdaki ülkeye ait onlarca uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünler getirerek ülkemizdeki tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden birisi olan “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” koleksiyonuna katkılarda bulunmak istiyoruz" dedi.