3.Havalimanı ihalesini alan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun kurduğu İGA Havalimanı İşletmesi'nin İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu'nun imzasını taşıyan ve havayolu firmalarına gönderilen bir yazı sosyal medyada gündeme geldi. Yazıda “İstanbul Yeni Havalimanı'ndan yurt dışına gidecek yolculardan her yolcu için 20 avro yolcu hizmet ücreti alınacak” ifadesi yer aldı. 29 Ekim'de kapatılacak olan İstanbul Atatürk Havalimanı'nda (AHL) bu ücret 15 dolardı.

Yolcu başına ücretin 15 Dolar 'dan 20 avro 'ya çıkması, bugünkü kurlar üzerinden yolcu başına 40 lira artış anlamına geliyor. Bu fark, dış hat yolcu biletlerine yansıtılacak.

Öte yandan, dış hat yolcuları için alınacak 20 avro 'nun yanı sıra, dış hattan gelip dış hatta giden (aktarma) yolcular için 5 avro , iç hat giden yolcu için 3 avro yolcu hizmet ücreti alınacak. AHL'de aktarmalarda yolcu başına ücret 5 değil 2.5 avro idi.

Devlet, üçüncü havalimanı sözleşmesinde 12 yıllık ve 6.3 milyar avro 'luk garanti vermiş durumda. Eğer gelir, belirlenen tutarın altında kalırsa DHMİ şirkete ödeme yapacak.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından yapılan açıklama;

"Bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve sosyal medyadaki paylaşımlarda, “İstanbul Yeni Havalimanı’nda dış hat yolcuları için alınacak ücretlere” ilişkin hatalı değerlendirmeler yapıldığından aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

Haber ve paylaşımlarda ilave bir ücretten söz edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Haberlerde söz konusu edilen 20 € ücret; yurtdışına çıkış yapacak yolculardan alınacak bir meblağ olup, yolcu servis ücreti olarak tanımlanmaktadır.

Tüm dünyada havalimanlarında yolcuya verilen hizmetlerin (işletme, güvenlik vb.) karşılığında, havalimanı işletmecisi tarafından yolcu başına belli bir ücret alınmaktadır. Bu ücret, ülkeden ülkeye, hatta aynı ülke içinde meydandan meydana da farklılık göstermektedir. Son sistem güvenlik cihazları ve ileri teknoloji ile donatılmış, en üst seviyede yolcu konforunun sağlandığı İstanbul Yeni Havalimanı için yurt dışına gidecek yolculara uygulanacak olan 20 € ücret bu unsurlar göz önünde bulundurularak belirlenmiş olup, yurt dışındaki birçok havalimanında da benzer ölçekte ücret uygulaması yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”