29 Ekim tarihinde ilk etabı açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı'nda istihdamı yapılacak 3 bin 500 kişiden oluşan güvenlik görevlisi alım ilanına 4 ay içinde 20 bin kişi başvurdu.

İlk etabı 29 Ekim 2018 tarihinde açılacağı belirtilen İstanbul Yeni Havalimanı adına ihtiyaç duyulan güvenlik görevlisi ilanına başvurular sürüyor. 1 Şubat tarihi itibariyle verilen ilanda toplam 3 bin 500 güvenlikçi istihdamı adına başvurulara talebin yoğun olması sebebiyle rekor sayıya ulaşıldı. 4 aylık zaman dilimi içerisinde 20 bin başvuru gerçekleştirildiği aktarılırken, ilk defa bir güvelik görevlisi alım ilanına bu sayıda bir başvuruya bulunulduğu belirtildi.

Eğitimler Başlıyor

Başvurulara uygun bulunan adayların şu an mülakata çağrıldığına dikkat çekilirken, ikinci kademede mülakatını başarı ile tamamlayan adayların, pazartesi günü itibariyle İstanbul Mecidiyeköy'de yer alan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Merkezi'nde, Sivil Havacılık Güvenliği konusunda uluslararası standartlar çerçevesinde oldukça kapsamlı bir temel eğitim görecekleri ifade ediliyor.

Söz konusu eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan adayların, temmuz ayından itibaren işbaşı yapacağı dile getirilirken, istihdamı gerçekleştirilecek 3 bin 500 güvenlik görevlisi ile birlikte İstanbul Yeni Havalimanı'nın ülke genelinde en fazla güvenlik görevlisine sahip havalimanı olacağı belirtildi. Atatürk Havalimanı'ndan ise bin 500 civarında güvenlik görevlisinin yeni havalimanına geçmesinin beklendiği aktarıldı.

Güvenlik Görevlilerinde Aranan Özellikler

Öte yandan İGA Güvenlik Hizmetleri AŞ bünyesi altında güvenlik görevlisi olabilmek adına aranan özellikler başında ise, 5188 sayılı kanun doğrultusunda özel güvenlik kimlik kartına sahip olması, tercihen 35 yaşından gün almamış olması ve vardiyalı çalışabilecek olmasının geldiği belirtiliyor.

Bahsi geçen şartların yanı sıra ise adayların askerlik hizmetini tamamlamış olmaları, diksiyonlarının düzgün ve sözlü iletişim kabiliyetlerinin yüksek olması gerektiği ifade ediliyor. İstihdam edilecek kadın ve erkek güvenlik görevlileri adına ise isteğe bağlı şekilde, ücretsiz olarak en çok 4 kişiden oluşan lojmanlar ve sosyal alan tahsis edileceği ifade ediliyor.