Antalya'da konuşan TAV Havalimanları Holdink İcra Kurulu Başkanı Sani Şener,Atatürk Havalimanı ile ilgili 29 Ekim 2018'den sonraki gelişmeleri anlattı.

3. Havalimanı'nın 29 Ekim 2018 'de açılmasıyla Atatürk Havalimanı'nın kapatılacağını belirten Sani Şener,yetkililerce 'Millet Bahçesi'olacağını açıkladığını da hatırlatarak,binaların ise convention center,yani kongre merkezi olarak kullanılacağını dile getirdi.

Şener,Üçüncü HAvalimanı'nın ticari, finansman modeli açısından Atatürk Havalimanı'nın kapanması gerektiğini de belirterek"Atatürk Havalimanı'nın kapanması gerekiyor ki Üçüncü Havalimanı çalışsın"dedi.

İstanbul 3'üncü HAvalimanı'nın açılışı ve işletmecisi oldukları İStanbul Atatürk havalimanı'nın ne olacağı yönündeki soruları da yanıtlayan Sani Şener,"Üçüncü Havalimanı açık,şeffaf bir ihale yapıldı,ancak 1 milyar euro yıllık kira ödemek bize çok pahalı geldi.Onun için çekildik.Alan arkadaşlarımız şu anda devam ediyor.29 Ekim'de açılacak,açılınca Atatürk Havalmanı kapanacak ama bizim 2021 yılına kadar süremiz var.Yüzde 25 artı KDV yani 800 milyon doları biz 2007'de peşin ödediğimiz için yıllık kaybımızı devlet karşılıyor.Onu ihaleden önce bize bildirdiler.Onun için yapacak bir şey yok zaten.Biz şu anda Türk Haval Yolları TGS'de Ortağız.10 bin kişiyle orada yer hizmetleri yapacağız.HAVAŞ da 5 bin kişiyle orada olacak.Yani biz yer hizmetlerinde yine varız ama yatırım ve işletmede Üçüncü Havalimanı'nda yokuz.Bunlar ülkelerin projeleri,hayırlı olsun demekten başka bir şey diyemeyiz"dedi.