Dünya tarihinin en pahalı ve tartışmalı askeri projesi olarak gösterilen F- 35 savaş uçaklarıyla ilgili çok kritik bir aşamaya gelindi. Uçakların üretim ortağı ve müşterisi durumundaki Türkiye F- 35’leri teslim almak üzere beklerken Amerika cephesinde nefes kesen gelişmeler yaşanıyor. Amerikalı ana üretici Lockheed Martin tarafından F- 35 teslim töreni için Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edilen CNN Türk yorumcusu Hakan Çelik uçakla ilgili bilinmeyenleri ve tartışmaları yazdı.
İlk uçağın tesliminin 21 Haziran perşembe günü Teksas eyaletinin Fort Worth şehrinde yapılması öngörülüyor. Buna karşın Türkiye’ye uçağın verilmemesi için son dakika lobi çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor.
ABD yönetimi ise 21 Haziran tarihinin sembolik anlamı olmasından yola çıkarak uçağın gerçek tesliminin yapılacağı 2019 yılına kadar kesin bir tutum belirlemeye çalışıyor.
ABD son anda uçakları vermeme kararı alırsa bu Amerika’nın inandırıcılığına ağır zarar vermekle kalmayacak Ankara- Washington ilişkilerinde telafisi imkansız yara açacak.