ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), iki F-35 savaş uçağının yarın Türkiye’ye teslim edileceğini açıkladı. Uçaklar, 17 ay sürecek pilot ve teknisyen eğitimlerinin ardından Türkiye’ye gelecek.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Mike Andrews, Lockheed Martin, 21 Haziran Perşembe günü Fort Worth’da Türkiye için bir açılış töreni düzenleyecek ve uçaklar ilk aşamada Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne geçecek. Türk F-35 pilotları ve bakım görevlileri Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaştı ve yakında uçuş eğitimlerine başlayacaklar” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın, Senato’nun aldığı karar hakkında yorum yapmayacağını da belirten Andrews, “Türkiye, NATO’nun en önemli müttefiklerinden ve 2002’den bu yana F-35 programının uluslararası katılımcılarından biridir” diye konuştu.

Uçuş eğitimine katılacak Türk Hava Kuvvetleri personeli anlaşmaya göre ilk iki uçağı Kasım 2019’da Malatya Erhaç 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na götürecek.

TÜRKİYE’DEN KATILIM DÜŞÜK SEVİYEDE

Lockheed Martin’in Teksas’taki Fort Worth Tesisleri’nde gerçekleştirilecek törene Türkiye’den alt düzey katılım gerçekleştirilecek. Genelde bu tür organizasyonlara Milli Savunma Bakanı, Savunma Sanayi Müsteşarı, Hava Kuvvetleri Komutanı gibi üst düzey katılım yerine törende Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ile Genelkurmay Plan-Prensipler Başkanlığı’ndan Tümgeneral Reha Ufuk Er hazır bulunacak.

UÇAKLAR 17 AY SONRA GELECEK!

Törenin ardından 18-0001 ve 18-0002 kuyruk numaralı uçaklar, Türk pilot ve bakım ekiplerinin eğitimleri için Fort Worth’dan Arizona’daki Luke Hava Üssü’ne geçecek. Uçaklar burada 17 ay sürecek eğitimin ardından Kasım 2019’da Türkiye’ye gelecek.