Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), 3. Havalimanı açıldıktan sonra Atatürk Havalimanı’nın kapatılması nedeniyle ‘50 bine yakın kişinin çalıştığı bölgede 4 milyar dolarlık yatırımın atıl kalacağı’ uyarısında bulundu.

TÜROB, İstanbul Atatürk Havalimanı çevresindeki 62 otelin yönetim kurulu başkanları ve genel müdürlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Müşterilerinin yarıya yakınını havalimanına yakınlığı sayesine sağlayan otellerin yetkilileri, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasının yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırımı barındıran, ekonomiye 500 milyon Euro katkı sağlayan ve 50 bine yakın kişinin çalıştığı bölge otelleri için kriz anlamına geleceğini belirtiyor.” ifadeleri kullanıldı.

ATATÜRK HAVALİMANI KAPATILMASIN!

TÜROB Başkanı Timur Bayındır ise bölge otellerinin ülke ekonomisine yan gelirleriyle yıllık 500 milyon Euro’nun üzerinde katma değer sağladığına dikkat çekerek, “Dünyanın diğer metropol şehirleri ve özellikle Atatürk Havalimanı’nın eşsiz konumu dikkate alınarak havalimanının normal faaliyetlerine devam etmesi gerektiğini savunuyoruz.” dedi.

“Bu dev yatırım Türkiye’ye yakışır niteliktedir ancak İstanbul gibi bir metropole üç havaalanı çok değil. İstanbul, üç havalimanıyla devam edebilir.” diyen Bayındır, “Londra’da altı havaalanı var. Hepsi de faal. Moskova’da da 6 tane var; orada da hepsi faal.” şeklinde konuştu.

FUAR ALANI DA OLSUN

Bayındır, Atatürk Havalimanı’nın faaliyetlerine devam etmesi olanağı bulunmuyorsa, havalimanı terminallerinin yeniden düzenlenerek ‘Fuar ve Kongre Merkezi’ olarak değerlendirilmesinin bölgenin mevcut gelişmiş altyapısı ve ekonomisinin sürdürülebilirliği açısından önem taşıdığını dile getirdi. Bölgede bundan sonra otel yerine iş merkezi projelerine ağırlık verileceğini beklediklerine dikkat çeken Bayındır, “Atatürk Havalimanı bölgesinde tekno parklar, spor alanları, tematik parklar, konser alanları, eğlence merkezleri gibi cazibe ve çekim merkezler oluşturulmalıdır. Havaalanı bölgesinin şehir parkıyla birlikte fuar alanı olarak değerlendirilmesi bölgeye uluslararası bir nitelik kazandıracaktır.” dedi.

BÖLGEDEKİ OTEL İSTATİTİKLERİ:

Bölgedeki otel sayısı (Bağcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Başakşehir, Bayrampaşa, Esenler, Küçükçekmece): 62
 Bölgedeki toplam oda sayısı: 13.233
 Toplam yatak sayısı: 27.000
 Bölge otellerinin 2017 yılı ortalama doluluk oranı: Yüzde 62,5
 Bölge otellerinin 2018 yılı ortalama doluluk oranı: Yüzde 80
 2017 yılı konaklama geliri: 230.4 milyon Euro
 2018 yılı konaklama geliri (yıl sonu beklenti): 291.2 milyon Euro
 Yan gelirleriyle sağladığı yıllık katma değer: 500 milyon Euro
 Sağlanan istihdam: Çarpan etkisiyle yaklaşık 50 bin kişi