YUSUF ZENGİN

İstanbul Yeni Havalimanı'nda 29 Ekim 2018 sonunda uçuşların başlamasıyla birlikte Atatürk Havalimanı kapanarak tüm hava trafiği yeni havaalanına yönlendirilecek. Ancak şu anda Atatürk Havalimanı'nın işletmeciliğini yapan TAV Havalimanları Holding'in 2021'e kadar sözleşmesi bulunuyor.

Halen Atatürk Havalimanı'nın işletmeciliğini yapan TAV Havalimanları Holding'in 2021'e kadar sözleşmesi bulunuyor. Atatürk Havalimanı'nın sözleşme bitiş tarihinden çok daha önce kapanacak olması devletin TAV Havalimanları Holding'e tazminat ödemesini gerektiriyor. Her ne kadar TAV'a ödenecek tazminatın tutarı şu an için hala bilinmiyorsa da TAV'ın bu konuda ısrarcı olmak ya da devlete baskı yapmak gibi bir düşüncesi bulunmuyor. Hatta TAV konunun gündeme gelmesini dahi istemiyor.
Bu arada, TAV, 2005'te kazandığı ihaleyle Atatürk Havalimanı'nı 15.5 yıllığına işletme hakkı elde etmişti. Yüzde 38 hissesi Aeroports de Paris Grubu'na devredilen TAV, yaklaşık 2.5 yıllık erken feshin tazminatını talep edecek.

Yeni havalimanı devreye girdikten sonra ise bütünüyle ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak. Sadece genel havacılık, müstakil kargo ve eğitim ile uçakların bakım ve onarım faaliyetleri için hizmette tutulacak.

İşte iki havalimanı arasındaki bazı kıyaslamalar:

İstanbul Atatürk Havalimanı’na baktığımızda 70 milyon yolcuya hizmet veriyor. Bir süre önce hizmete giren C Terminali ve körüklerle birlikte kapasite aslında 90 milyona ulaşıyor. 3. Havalimanı ise ilk etapta 70-90 milyon yolcuya hizmet sunacak.

Atatürk Havalimanı’nda 8 bin araçlık kapalı, 4 bin de açık otopark alanı yer alırken, 3. Havalimanı’nda ise ilk etapta yaklaşık 10 bin araçlık otopark bulunacak.

Atatürk Havalimanı’nda 3 pist bulunuyor. 3. Havalimanı’nda 3 pist faaliyete geçecek ancak Faz1’de yani ilk etapta 2 pist yer alacak.

Özellikle 3. Havalimanı'ndaki 2. pistte oluşan çökmeler ise hem işçileri hem yöneticileri bezdirdi. Bu tehlikeli gelişme de oldukça tedirgin ediyor.

Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. 3. Havalimanı’nda büyük uçak bakım üssü ise yer almayacak. Bakım üssünün 2021’de açılması planlanıyor. Bu yüzden 3. Havalimanı’ndaki bu eksiklik ciddi sıkıntı oluşturacak gibi gözüküyor.

İşte en büyük sorun ise hiç kuşkusuz ulaşım. Atatürk Havalimanı’nda ulaşım her yerden çok kolay. 3. Havalimanı’nda ise ulaşım adeta kabusumuz olacak. Metro en erken 2019’da gelecek. Taksiler, şehir merkezinden yolcu taşımayı ise istemiyor. Çünkü, havalimanının taksisi dışındakiler yolcu alamadan boş dönecekler.

3. Havalimanı’nda toplu taşıma söz konusu değil. Sadece kendi aracınızla ya da taksiyle gidebilirsiniz. Otobanda sistemler ise adım başı ücret çekiyor.

3. Havalimanı’nda uçaklara ikram hizmeti sunan şirketlerin yeri bulunmuyor. Bu yüzden bir süre daha ikram hizmeti Atatürk Havalimanı’nda yeri olan Turkish Do&Co’dan karşılanacak. İkramlar araçlarla 3. Havalimanı’na taşınacak. Bu da maliyetleri oldukça yükseltecek.

Demek ki dev projenin ilk etabı bittiğinde Atatürk Havalimanı’nın karşılayamadığı yoğunluğu, bir kaç etap bitene kadar 3. Havalimanı da karşılayamayacak.

İGA'nın Aksaklığı Yazımız Ses Getirdi

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede, Nasıl Giderim?

3. Havalimanı'nda güvenlik maaşı 2 bin 350 TL

3. Havalimanı İşçileri Kurban Bayramında Prim Bekliyor

Gökyüzü Haberci'nin E-Dergisini Buradan Okuyabilirsiniz