Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’ye dönük seyahat tavsiyelerini güncelledi. Dışişleri Bakanlığı’nın yeni seyahat güncellemesinde “Türkiye’ye seyahat etmeyi bir daha gözden geçirin” denildi.

ABD, Türkiye seyahat uyarılarını güncelledi. Türkiye’de hem terör saldırılarının hem de keyfi göz altıların olduğu belirtilen ABD seyahat güncellemesinde, “Türkiye’de bazı bölgeler riskli. Seyahat etmeyi bir daha düşünün.” denildi.

BATILI TURİSTLER HEDEF ALINIYOR

Türkiye-Suriye sınırındaki Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari ve Bitlis’e seyahat edilmemesi tavsiyesinde bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Terörist gruplar Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Terör örgütleri, kaçırma veya suikast için batılı turistleri hedef alıyor. Teröristler, hiç bir uyarıda bulunmadan; turistik noktaları, ulaşım merkezlerini, pazarları, alışveriş merkezlerini, yerel yönetim tesislerini, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, parkları, önemli spor ve kültürel etkinlikleri, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer kamu alanlarını hedef alabilirler.” ifadelerine yer verildi.

ON BİNLERCE KİŞİ TUTUKLANDI

OHAL kapsamında Türkiye’de, ABD vatandaşları da dahil olmak üzere, on binlerce kişinin terör örgütüyle ilişkisi olduğu şüphesiyle tutuklandığı kaydedilen seyahat tavsiyelerinde, bazı ABD vatandaşlarının da buna maruz kaldığı belirtildi.

Tavsiyelerin devamında, “Türkiye hükümetince izin verilmemiş protestolara ve gösterilere katılmak tutuklanma gerekçesi olabilir. ABD yönetimi Türkiye’deki personelini ileride değiştirilebilecek belirli güvenlik kısıtlamalarına tabi tutmaktadır” denildi.