YUSUF ZENGİN

İSG Genel Müdürü Ersel Göral, Dünya’nın önde gelen havayolu şirketlerinden Qatar Airways’in, Doha uçuşlarını Boeing 787-8 Dreamliner tipi uçaklarla gerçekleştirmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Havayolu şirketlerinin Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan ilgisinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Göral, 2. pistin hizmete girmesiyle havalimanının kapasitesinin daha da artacağını ve daha çok havayolu şirketini ağırlayacaklarını dile getirdi. Göral ayrıca şuan için havayolu şirketleri ile yolculara en iyi şekilde hizmet sunacak bir altyapıya da sahip olduklarını sözlerine ekledi.

Qatar Airways’in, Boeing 787-8 Dreamliner tipi uçakla yapılacak uçuşlar, yaz sezonu boyunca devam edecek ve 27 Ekim’de kış tarifesine geçişle sona erecek. Sabiha Gökçen ile Doha arasında günde 3 sefer gerçekleştirecek olan Qatar Airways, bu seferlerden sadece birini Dreamliner ile yaparken, diğer 2 uçuşunu A321 ve A320 tipi uçaklarla düzenleyecek. Sabiha Gökçen Havalimanı böylece, 8 Haziran’da uçuşlarına başlayan Emirates’in ardından ikinci kez geniş gövdeli uçak operasyonuna ev sahipliği yapmış olacak.

100 BİN YOLCU TAŞIDI

Qatar Airways, bu yılın ilk 5 ayında Sabiha Gökçen ve Doha arasında yaklaşık 100 bin yolcu taşıyarak geçen yıla göre yolcu sayısını yüzde 40 oranında artırdı. Qatar Airways’in merkezi konumundaki Doha, Sabiha Gökçen’den Asya-Pasifik ve Uzakdoğu destinasyonları arasında önemli bir aktarma merkezi konumunda bulunuyor. Qatar Airways 22 Mayıs 2014 tarihinden itibaren de İstanbul Sabiha Gökçen’den tarifeli yolcu uçuşlarına başlamıştı.