Türk Hava Yolları’nun (THY) iki kaptan pilotu, yabancı pilotlara kira yardımı yapılmasından rahatsızlık duyarak aynı yardımının kendilerine de yapılması için dava açtı.

THY’nin geniş gövde (Airbus 330, 340 ve Boeing 777) uçak filosunda görev yapan yabancı pilotlara aylık brüt 2 bin TL kira yardımı yapmasının eşit işlem ilkesine aykırı olduğunu iddia eden iki THY pilotu, kira yardımından Türk pilotların da faydalanmaları gerektiğini iddia ederek dava açtı.  Hem bundan sonrası için kira yardımı yapılması hem de geriye dönük olarak haklarının verilmesi gerektiği iddiasıyla Bakırköy 11. İş Mahkemesi’ne başvuran THY pilotları, çalıştıkları süreler göz önünde bulundurularak geniş gövde uçak tipine geçtikleri süreden başlamak üzere kira yardımlarının yabancı pilotlarla eşit miktarda kendilerine de ödenmesini talep etti.

2009’DAN BU YANA ÖDENİYOR!

Pilotların iddiasına karşılık THY avukatı mahkemeye verdiği savunmada özellikle geniş gövde uçak pilotu kaynağının sınırlı olmasından dolayı uluslararası piyasada pilot bulmakta sıkıntı çektiklerini, bu sebeple pilotlara cazip teklifler sunularak THY’de çalışmaya ikna etmeye çalıştıklarını, piyasa şartları düşünüldüğünde eşit işlem ilkesinin ihlal edilmediğini vurguladı. Airporthaber’de yer alan habere göre yabancı pilotların Türkiye’de geçici olarak görev yaptıkları için çoğunlukla otelde konaklamak zorunda kaldıklarının altını çizen THY vekili, Aralık 2009’dan itibaren icra kurulu kararıyla yabancı pilotlara brüt 2 bin TL kira yardımı yapıldığını hatırlatarak gerekçeleri sıraladı ve davanın reddini talep etti.

THY pilotlarının çalışma süresine göre son 5 yıl hesap edilerek ayda 2 bin TL’den toplamda 120 bin TL toplu kira yardımı alabilmesi için emsal niteliğinde görülen dava devam ederken mahkeme duruşmayı 31 Ekim tarihine erteledi.