Turkish Do&Co’dan geçen Aralık’ta işten çıkarılan Uçan Şef M.S., açtığı davayı kazanınca Türk Hava Yolları (THY) kabin memurluğu eğitim sürecinden atıldı.

M.S., üç yıl boyunca THY’nin ikram şirketi Turkish Do&Co’da uçan şef olarak görev yaptı. M.S. geçen yıl Aralık’ta küçülme gerekçesiyle Turkish Do&Co’daki işinden çıkarıldı. Airporthaber’de yer alan habere göre tazminat ve işe geri dönüş davası açan M.S., bu süreçte iş aramaya devam etti.

Uzun süre işsiz kalan M.S.’yi mutlu eden haber ise bir süre önce THY’den geldi. THY’nin kabin memurluğu alım sürecine başvuran M.S. yazılı ve sözlü mülakatları başarıyla geçtikten sonra eğitim programına dahil edildi.

DAVA SONUÇLANDI İŞTEN ÇIKARILDI

Haziran ayı sonunda eğitime başlayan genç kabin memuru adayının Turkish Do&Co aleyhine açtığı dava süreci de eğitime başladığı sırada sonuçlandı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde açılan davanın Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’ndeki itiraz süreci M.S. lehine onandığı fark edilince THY, kabin memuru adayının eğitim sürecini sona erdirdi.

Eğitime başlamasının üzerinden henüz bir hafta geçen M.S., THY İnsan Kaynakları biriminden gelen “Kabin memuru istihdam süreciniz olumsuz olmuştur. Üzerinize zimmetli bulunan üniforma, dokuman vs. eşyalarınızı en kısa sürede ilgili birimlere teslim etmeniz gerekmektedir” şeklindeki mail ile büyük şok yaşadı.

THY’nin, Turkish Do&Co’dan ayrılan çok sayıda uçan şefi kabin memuru olarak kabul ettiği ancak işe alım sürecinde davalarını geri çekmeyen adayların sürece kabul etmediği kaydedildi.