Hava-İş Sendikası, mor beyin mağduru 26 çalışanın THY’ye geri dönmesi üzerine bu kez de darbe mağduru 211 çalışanın işbaşı yapması için girişim başlattı.

Türk Hava Yolları’nın (THY), bylock kullanıcısı oldukları gerekçesiyle işten çıkardığı ancak sonradan mor beyin mağduru oldukları ortaya çıkan 26 çalışanın işe dönüşünü sağlaması, darbe girişimi sonrası işten çıkarılan 211 kişi için umut oldu. Hava İş Sendikası, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası farklı departmanlarda görev yapan 211 kişi ile yollarını ayıran THY’nin kapısını çalarak, işe iade hakkı kazananların yeniden işe alınmasını istedi. Sendika, 26 bylock mağdurunun işe iadesinin sağlanmasından sonra eşitlik ilkesi gereğince 211 kişi arasında masumiyeti kanıtlanan ve işe iade hakkı kazananların da görevlerine dönebilmelerini talep etti.

FETÖ’CÜ DİYE DAMGALANDILAR

THY, 25-26 Temmuz 2016’da farklı birimlerde görev yapan 211 çalışan ile yollarını ayırmıştı. Ancak kamuda Fetö’cü operasyonu yapıldığı dönemde yaşanan işten çıkarmalar nedeniyle işten atılanlar Fetö’cü damgası yemişti.

26 ÇALIŞAN DÖNDÜ

THY, 13 Mart 2017’de 7’si pilot, 2’si kabin memuru, 6’sı uzman, 5’i memur, 4’ü mühendis, 1’er şef ve dispeçer olmak üzere 26 çalışanı bylock kullanıcısı oldukları gerekçesiyle işten çıkarmıştı. Ancak geçen süreçte Fetö ile bağlantıları olmadıkları kanıtlanan ve mor beyin mağduru oldukları ortaya çıkan çalışanlar, geçen aydan itibaren THY’deki görevlerine geri dönmüşlerdi.