YUSUF ZENGİN

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, yılın ilk 6 ayındaki yolcu sayısında geçen yıla göre yüzde 12 oranında artış yakalayarak 16,2 milyona ulaştı.

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı, Ocak-Haziran döneminde yolcu sayısında çift haneli büyüme rakamına ulaştı. Geçen yılın Ocak-Haziran döneminde 14,4 milyon yolcunun geçiş yaptığı Sabiha Gökçen’den, bu yılın aynı döneminde 16,2 milyon yolcu geçiş yaptı. Buna göre ilk 6 ayda yolcu artışı yüzde 12 oldu. İlk 6 ayında dış hat yolcu sayısı geçen yıla göre yüzde 13 artışla 5,2 milyon olurken, iç hat yolcu sayısı da yüzde 12 oranında artarak yaklaşık 11 milyona ulaştı. Aynı dönemde havalimanından iniş ve kalkış yapan uçak sayısı ise yüzde 7 oranında artarak, 106 bin 631 oldu.

HAZİRAN’DA 2,8 MİLYON YOLCU KULLANDI

Bugüne kadar elde ettiği yolcu artış oranlarıyla sadece Türkiye’de değil yurtdışında da birçok başarı elde eden ve yolcu sayısı açısından Türkiye’nin en büyük ikinci, Avrupa’nın ise on üçüncü havalimanı konumundaki Sabiha Gökçen’i, Haziran ayında ise 2,8 milyon yolcu kullandı. Haziran’da yolcu artışı geçen yıla göre yüzde 9 oldu. Bu artış yine sadece Haziran ayında dış hat yolcularında yüzde 12, iç hat yolcularında ise yüzde 8 oldu.

İÇ HATLAR TEMMUZ’DA GENİŞLEYECEK!

Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, 2018 yılbaşından beri yolcu sayılarında elde ettikleri çift haneli büyümenin Haziran ayında da devam etmesinin kendileri için memnuniyet verici olduğunu söyledi. 2018 yılı sonunda da bu büyüme rakamını korumak istediklerini dile getiren Göral, “Bizim için önem arz eden 3 büyük yatırım projesinden ilki olan iç hatlar genişleme projemizi Temmuz ayında hizmete sokmuş olacağız. Böylece terminal kapasitemiz 33 milyon yolcu/yıldan 41 milyona çıkacak. Artan kapasitemizle daha kusursuz hizmet verebilmek ve bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak adına gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.