İstanbul 1. Vergi Mahkemesi, Turkish Do&Co’daki uçan aşçıların maaşlarından gelir vergisi kesilmemesine karar verdi.

Uçucu ekiplerle aynı mesaileri ve kabin ekipleri ile benzer görevleri yapan Turkish Do&Co’daki uçan şefler, yasal olarak gelir vergisi muafiyetinden faydalanamadıkları için yıllardır büyük hak kaybı yaşadı. Mevzuat dışı kaldıkları için vergi muafiyetinden yararlanamayan uçan aşçıları umutlandıran haber, İstanbul 1. Vergi Mahkemesi’nden geldi.

Uçan şefler, Gelir Vergisi Kanunu m.29/2 hükmünde açıkça uçuş esnasında uçak içinde hizmet verenlere yapılan ödemelerin gelir vergisinden müstesna olduğunu iddia ederek kabin memurları gibi kendilerinden de gelir vergisi kesilmemesi gerektiğini iddia ederek mahkemenin yolunu tutmuştu.

PİLOT VE HOSTESLER MUAF!

Uçan aşçıları vergi muafiyetine dahil etmek istemeyen maliye ise uçan şeflerin sertifikalandırılmamış olmalarını ve bu nedenle vergi istisnasından yararlanmamaları gerektiği tezini savundu. Maliye’nin bu görüşünü bugüne kadar dikkate alan mahkemeler, yapılan başvurulara hep ret yanıtı verdi. Ancak İstanbul 1. Vergi Mahkemesi tarihi bir karara imza atarak oy birliğiyle vergi muafiyeti konusunda uçan şeflerin talebini haklı buldu. Böylece uçan şeflerin tıpkı pilot ve kabin memurları gibi vergi muafiyetinden yararlanması konusunda önemli bir adım atılmış oldu.