YUSUF ZENGİN

SBK Holding tarafından satın alınan Borajet Havayolları’nın Bombardier Global Express XRS tipi business jeti, 19 milyon dolara icradan satışa çıkarıldı.

Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel havayolu şirketi olarak 2010 yılından bu yana uçuş faaliyeti gösteren Borajet Havayolları, 2016 yılının son günlerinde ABD’de yaşamını sürdüren işadamı Yalçın Ayaslı tarafından SBK Holding’e satılmıştı. Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu SBK Holding bünyesinde 2017 yılının Nisan ayına kadar uçuşlarını sürdüren Borajet, daha sonra ani bir kararla yeniden yapılanma sürecine girildiği belirtilerek uçuşlarını durdurduğunu duyurmuştu.

19 MİLYON DOLARA SATIŞA ÇIKACAK

SBK Holding tarafından satın alınan Borajet’in bünyesinde yer alan son uçak olan Bombardier Global Express XRS tipi business jeti, icradan satışa çıkarıldı. Bakırköy 5. İcra Dairesi tarafından satışa çıkarılan uçak için 19 milyon Dolar değer biçildi.

İhale yoluyla yeni sahibini bulması beklenen uçak için ilk ihale tarihi olarak 28 Ağustos 2018 tarihi belirlenirken, beklenen rakama ulaşılamaması durumunda ise 14 Eylül 2019 tarihinde ikinci bir ihale düzenlenecek. İlanda en dikkat çeken noktalardan biri de Dolar kurunun 3,76 TL olarak belirlenerek 71 milyon 440 bin TL olarak değer biçilmesi oldu.

GEÇEN YIL YENİ RENGİNE BOYANMIŞTI

14 yolcu kapasiteli olan uçak, dünyanın en uzun menzilli business jetlerinden biri olarak biliniyor. TC-YYA kuyruk tescilli uçak, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Ruag Aviation’ın Münih tesislerine yeni renklerine boyanmıştı. Mercedes Brabus tasarımı olan fiber karbon teknoloji kullanılarak boyanan Global Express XRS’in kuyruğuna havayolu şirketinin sahibi olan SBK Holding’in logosu yerleştirilmişti.

Borajet Bir Daha Uçabilir mi?

Borajet'in Sahibi Semt Pazarı Satın Alıp Gövde Gösterisi Yaptı

Borajet Yolcusunun Tazminatını Ödemiyor

Gökyüzü Haberci'nin E-Dergisini Buradan Okuyabilirsiniz