YUSUF ZENGİN

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yarın tarihi bir gün yaşanacak. Havalimanı’nın kapasitesi, 26 milyon Euro’luk İç Hatlar Terminali ek binası yatırımı ile 41 milyon yolcuya çıkacak.

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, yarın hizmete girecek ek terminal binası ve yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İç Hatlar Terminali ek binasının, yaklaşık 26 milyon Euro’ya mal olduğunu belirten Göral, “Mevcut terminalimizin kapasitesi yıllık 33 milyon yolcu. Yeni ek binamızın hizmete girmesiyle bu rakam 41 milyon yolcuya çıkacak.” dedi.

Mevcut terminalin büyüklüğünün 180 bin metrekare, yeni ek binanın ise 25 bin metrekare olduğunu vurgulayan Göral, halihazırda İSG’de 550 kişinin çalıştığını, yeni bina ile 100 kişiyi daha istihdam edeceklerini kaydetti. Sabah’a konuşan Göral, İstanbul 3. Havalimanı’nın kendilerini olumlu yönde etkileyeceğini dile getirerek, “Yeni Havalimanı’nın açılışı ile Avrupa yakasının sahil kesimleriyle Boğaz hattında yaşayan vatandaşlarımız Sabiha Gökçen’i tercih edecek.” şeklinde konuştu.

STRATEJİK ORTAK ARIYORUZ

Yüzde 100 Malezya Havalimanları Holding iştiraki olduklarını ve stratejik ortak arayışlarının da devam ettiğini belirten Göral, “Yurtiçinden ve yurtdışından görüştüğümüz taliplilerimiz var. Ancak bu noktada grubumuzun çoğunluk hisseyi elinde tutmak düşüncesinde olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu sene içerisinde sürecin tamamlanacağını tahmin ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

2019’DA METRO BAĞLANACAK

2019’da Kadıköy-Kartal metrosunun, Pendik hattından Sabiha Gökçen’e bağlanacağını belirten Göral, “Vatandaşlar Sabiha Gökçen’den 40 dakikada Kadıköy’e, 50 dakikada ise Taksim’e ulaşabilecek. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sabiha Gökçen bağlantısının açılmasıyla birlikte özellikle Avrupa kıtasından terminalimize ulaşım çok kolaylaştı. Yüksek hızlı trenin de hizmete girmesiyle çevre illerle ulaşılabilirliğimiz artacak” dedi.