THY Teknik çalışanları, bir türlü sonuçlandırılamayan toplu iş sözleşmesi konusunda yardım çağrısında bulundu.

THY Teknik çalışanları, Çeliş İş Sendikası ile THY Teknik AŞ arasında yürütülen ve halen sonuçlanmayan 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri konusunda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Çalışanlar, görüşmelerin biran önce sonuçlandırılması amacıyla yayınladıkları ‘açık mektup’ ile destek istedi. Çalışanlar ayrıca yarın (Perşembe) saat 11.00’da twitter’da #TurkishTechnic adı altında gündem çalışması yapacaklarını duyurdu.

THY Teknik A.Ş. Yönetimi ve çalışanlarına hitaben yazılan işte o yazı:

Ülkemizin bayrak taşıyıcısı olan uluslararası arenada ülkemizin tek ve önder yüzü havacılıktır. Türk Hava Yolları’nın, Pegasus’un, Onur Air’in, Anadolu Jet’in ve diğer firmaların en önemli amacı iki sevgilinin birbirine, bir evladın annesine, babasına ya da bir iş adamının milyonlarca dolar kazanması için yetişeceği ihaleye güvenli olarak ulaşmasını sağlamaktır. Bu ulaşımı sağlayan uçakların bakımı, onarımı ve testini sağlayan THY şirketinin %100 iştiraki olan ve yönetim kurulunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı FUAT OKTAY’ın, Savunma Müsteşarı İSMAİL DEMİR gibi ülkemizin önemli bürokratlarının bulunduğu TÜRK HAVA YOLLARI TEKNİK A.Ş çalışanları olarak biz ‘Toplu İş Sözleşmesi’ aşamasında son dönemece geldik. Bu günlerde bizim çalışma koşullarımızı maalesef ülkemizde ne siyasiler ne de halkımız biliyor.

İşimiz uçakların bakımı, arızaların giderilmesi ve uçuşa elverişliliği sağlamak. Bu görevi yaparken kullandığınız alet ve edevatlar çok modern ve kullanışlı. Uçaklar yeni, tahsil seviyemiz ve İngilizce bilme oranımız yüksek. Ancak çok önemli eksiklerimiz var; arkadaşlık, birlikte hareket edememek, toplu değil bireysel çözüm arayışlarına girmemiz, yaptığınız çok önemli görevi dışarıya aktaramamak gibi.

Bu eksikliklerimizin içindeki en önemli olanı, ne kadar önemli görev yaptığımızı THY’nin üst yönetiminin yanı sıra, THY’nin diğer branşlarındaki çalışanlarına ve kitlelere anlatamamamız. Hükümete yakınlığıyla bilinen Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Çelik-İş Sendikası şu an sözleşme masasında. Sendikamız şu an süreci biz çalışanların baskısı ve sözleşmenin bizim sendika yönetiminin yakasını bırakmadığımızdan dolayı TİS sürecimiz herhangi kayıp vermeden geldi. Fakat son aşaması olan ücret zamlarına gelince yöneticiler, enflasyonun altında komik bir %8’lik bir teklifle geldi. Bu şirketi bu seviyeye getiren hasta olduğu halde, ayağı-beli fıtık olsa bile rapor almayan, şirkette işler yoğun diyerek yardımcı olalım düşüncesinde olan işçilerdir. THY Teknik A.Ş. personeli, asıl işçi sınıfıdır. Bizler emekçiyiz. Fakat yönetimin burjuva olarak benimsenen pilota, hostese daha fazla önem vermesi bizi üzüyor ve biz sesimizi duyuramıyoruz. Bundan dolayı Twitter’da bir gündem çalışması yapacağız. Sizden de bu konu hakkında destek bekliyoruz.

Yazımızı özetlersek hava-iş yönetimindeki pilotuna, hostesine %10 - %20 arası zam veren THY yönetimi eli yağlı, paslı tulumunu giyip çalışan uçak teknisyeni işçi sınıfına enflasyonun 6 aylık rakamı olan 9.17’nin altı %8 vermesidir.

Biz THY TEKNİK AŞ. emekçileri işyerimize sağladığımız katma değerin karşılığı ne ise onu istiyoruz.Yönetim kurulu başkanımız sayın Mehmet İlker AYCI şimdiye kadar emekçilerin yanında olduğunu, yaptığı bir çok iyileştirme ile göstermiş ve bu defada göstereceğine hiç şüphemiz yok.

Bizler yıllardır yıkık dökük soyunma odalarında tulum giydik, pis kokan wc lerde elimizi yüzümüzü yıkadık.İlker bey geldikten sonra ilk önce bunları değiştirdi.çalışma alanımızı düzelterek işe başladı.

Biz hiçbir zaman hain olmadık. İşimizi layıkı ile yaptık başımızı rahatça yastığa koyduk. Şimdi emeğimizin karşılığını istiyoruz.

Sizden isteğimiz sesimize destek olmanız. Sosyal medyadan kendimizi duyurmaya çalışacağız. Desteğinizle sesimizi bir nebze daha yukarı taşıyacak olmanız bizi sevindirecektir.

Not: Perşembe günü saat 11:00 da twitter’da #TurkishTechnic adı altında gündem çalışmamız olacaktır.