DENİZ ZENGİN BURSALI

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda D-8 ülkeleriyle İyi Niyet Anlaşması imzalandı. Havalimanı’nda ayrıca Malaysia Institute of Arts’ın Melaka Müzik ve Dans Gösterisi’ne ev sahipliği yaptı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, terminali devir alışının 10. yıldönümü olmasının yanı sıra Malezya Havalimanları Grubu’nun da 25. yıl dönümü kutlaması münasebeti ile Turizm Malezya ile terminal işletmecisi ISG, Malezya’nın zengin kültürel çeşitliliğini sergileyen Malezya Sanat Enstitüsü Melaka’yı ağırladı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sergilenen dans gösterisi, yolcular ve misafirlerden yoğun ilgi gördü.

D-8 ÜLKELERİYLE ANLAŞMA İMZALANDI

Bu arada havalimanında gerçekleştirilen dans performansının ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda düzenlenen törenle D-8 ülkeleriyle İyi Niyet Anlaşması imzalandı. İmza töreni, D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Ku Jaafar Ku Shaari ile İSG Yönetim Kurulu Üyesi Dato Azmi Murad tarafından gerçekleştirildi.

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Ku Jaafar Ku Shaari, anlaşma ile üye ülkeler arasında seyahat edenler ve iş dünyası arasında daha iyi bağ kurmanın hedeflediğini söyledi. Anlaşmayla İSG’nin, ilk seçilen D-8 havalimanı olarak D-8’e üye ülke vatandaşlarının işlemlerinin hızlanmasını sağlayacağına dikkat çeken Ku Shaari, “Bunun yanı sıra D-8’e özel bölümler ve etkinlikler oluşturulacak. Malaysia Airports Group, Sabiha Gökçen Havalimanı terminal işletmecisidir. D-8 üyesi iki ülke, Malezya ve Türkiye olarak, iki üye ülkenin ekonomik işbirliği ile ekonomik gelişme ve D-8 üyesi ülkelerin vatandaşlarının yaşam standartlarının yükseltilmesi için nasıl yakın çalışabileceğini gösteriyoruz.” diye konuştu.

İSG Yönetim Kurulu Üyesi Azmi Murad da, D-8 ile çalışmaktan ve işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Bütün D-8 ülkeleriyle daha yakın ilişkilere sahip olmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü ya da diğer adıyla Gelişen Sekiz Ülke olarak anılan grupta Bangladeş, Mısır, Nijerya, Endonezya, İran, Pakistan, Malezya ve Türkiye yer alıyor. D8 Örgütü’nün Türkiye’den seçilen havalimanı olarak hizmet sunacak olan İstanbul Sabiha Gökçen, bu anlaşma çerçevesinde söz konusu ülkelerde turizm, ticaret ve hava hizmetleri alanlarındaki fırsatları ve karşılıklı faydaları araştıracak ve değerlendirecek. Havalimanında D-8'e özel tanıtıcı kiosklar ve çeşitli uygulamalar yapılacak, üye ülkelerinin vatandaşlarının işlemleri hızlandırılacak.

HEDEF UZAK DOĞU VE ASYA PASİFİK BÖLGESİ

Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG, Malezya’nın zengin kültürel çeşitliliğini ve gerçek Asya renklerini sergileyerek gelecekte yoğun bir potansiyelin öngörüldüğü Uzak Doğu ve Asya Pasifik bölgesiyle bağlantılarını artırmayı hedefliyor. Halen Havalimanı’ndan, Uzak Doğu ve Asya Pasifik bölgesiyle bağlantı, Emirates ve Qatar Airways aracılığıyla sağlanıyor. Emirates, 8 Haziran’dan itibaren Dubai ile Sabiha Gökçen arasında Boeing 777-300 ER uçaklarla haftada 5 uçuş düzenlerken bu hatta Türkiye’nin tek first class uçuşunu da gerçekleştiriyor. Qatar Airways de bir süre önce Doha ile Sabiha Gökçen arasındaki günlük 3 uçuşundan birinde Boeing 787-8 Dreamliner uçağını kullanmaya başladı.