Yusuf Zengin - Gökyüzü Haberci Özel Haber

Haftalardır ödemelerini alamayan 3. Havalimanı işçileri sosyal medya üzerinden grevlerini şu şekilde duyurdu. ‘Şantiyeler biz işçilerin emekleri sömürülerek yükseliyor. Reklamlarda biz işçilerin emeğiyle gerçekleşen inşaatlar anlatılıyor. Patronlar yüzyılın projesini yapmakla övünüyor.
Patronlar şov yapmakta herkes patronların ve onların temsilcilerinin masallarını duymakta.
3.Havalimanı inşaatı biz işçilerin iş cinayetlerine kurban gittiği ve en temel hakların patronlar tarafından gasp edilip biz işçilerin sefalete mahkum edildiği yer.
Sömürü çarklarının en ağır işlendiği 3.havalimanı şantiyesinde bizler Alp Erdem Elektrik bünyesinde faaliyet yürüten Alesta firmasına bağlı çalışan inşaat işçileri olarak ücretlerimiz ödenmediği için bu sabah iş bırakma eylemi gerçekleştirdik. Firma yetkilileri haklarımızı ödemeyerek bizleri şantiyeden kovmaya çalışıyor. Haklarımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. İnşaat işçisi köle değildir.’
Müjdeli Haber Ertesi Gün Geldi
Sadece emeklerinin karşılığını almak istedikleri için birçok olumsuzluğa göz  yummak zorunda kalan işçilere müjdeli haber ertesi gün yetkili firmadan ödemelerinin yapılacağının açıklaması üzerine geldi. Müjdeli haberi alan işçiler işlerinin başına döndü.

12 Haziran’da da 3. Havalimanı’nda İşçiler Eylem Yapmıştı
Bundan önce de 12 Haziran’da yine ödemelerini alamayan işçiler kule vince çıkarak grev yapmıştı. Bu eylem sırasında ise, işçi sendikası ‘Kalyon bünyesinde faaliyet yürüten NOVA firmasına bağlı çalışan inşaat işçileri ücretleri ödemediği için kule vince çıkarak eylem başlattı. İGA firmasının yetkilileri ‘İsterseniz kule vinçten inmeyin biz ödeme yapmayacağız. Jandarmayı başınıza dikmeye devam edeceğiz’’ diyerek kule vincin üstünde eylem yapan inşaat işçilerini tehdit etti’ iddiasında bulunmuştu.
3. Havalimanı çalışma şartlarını kölelik olarak adlandıran sendika, ‘3.Havalimanı inşaat işçilerinin kötü koşullarda çalıştığı bir köle kampı. Daha önce sıkça belirtiğimiz gibi bugünde belirtmek isteriz. 3.havalimanı, bizler açısından sicili bozuk onlarca işçi arkadaşımızın iş cinayetlerine kurban gittiği, en kötü koşullarda işçilerin barındığı bunlar yetmezmiş gibi ücretlerinin ödenmediği bir köle kampı’ demişti. Ardından yapılan 5 günlük iş bırakma eyleminin sonunda  yetkililer ödemenin yapılacağı sözünü vermişti.

gokyuzuhaberci.com Özel Haber

3. Havalimanı'na Dövmesi Olan Giremiyor

3. Havalimanı'nda İşçi Ölümleri Durmuyor

Sabiha Gökçen Havalimanı Yeni Terminal Binasına Kavuştu

Erdoğan, Atatürk Havalimanı En Kısa Zamanda Millet Bahçesi Olacak

3. Havalimanı Apronunda Neler Oluyor?